Neurogenesis and migration of specified chemosensory neurons in the adult zebrafish olfactory epithelium
Yetişkin zebrabalığı koku epitelinde özelleşmiş kimyasal duyu sinir hücrelerinın nörojenez ve göçü
  1. Tez No: 459407
  2. Yazar: KHALID BAYRAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFAN HERBERT FUSS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, nörojenez sürecinin ve yetişkin zebrabalığında doğan koku sinir hücrelerinin (OSN) koku epiteline (OE) entegrasyonunun sistematik ve niceliksel olarak analizi yapılmıştır. Postlarval zebrabalığın OE'de, OSN'ler duyusal dokunun merkezi ve çevresel marjı olmak üzere iki farklı bölgesinde üretiliyor. Proliferasyon markörü olan BrdU kullanılarak hücrelerin doğumunun zamansal olarak izlenmesi lamelleler arasında bulunan kıvrımda (ILC) yerleşen iç proliferasyon bölgesinden merkezkaç göçü ve duyusal/duyusal olmayan dokular (S/NS) arasında bulunan sınırda yerleşen çevresel nörojenik bölgeden merkezcil göçün olduğunu göstermiştir. Radyal göçün yanı sıra zamanla dokunun bazal katmanından apikal katmanına doğru bir göç olduğu da gözlenlenmiştir. Hücresel farklılaşmanın ve nöronal olgunlaşmanın farklı evrelerinin göstergesi olan pronöronal genleri ifade eden nöronal progenitör hücreler, ILC ve S/NS'de mitotik olarak aktif bölgelerde veya yakınında gözlemlenmiştir. BrdU inkubasyonu sonrasında yeni doğan OSN'lerin kader takibi, OSN'lerin erken farklılaşma evrelerinde oldukça hareketsiz olduğunu ve göçü tamamlamadan önce nöronal olgunlaşmayı tamamladığını gösterdi. Farklı kimyasal duyu reseptörlerini ifade eden yeni üretilen OSN'lerin analizi, ILC ve S/NS'deki her iki proliferasyon bölgesinin, niceliksel olarak eşit olmasa da, farklı OSN alt popülasyonlarının oluşumuna katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Yetişkin organizmada doğan OSN'lerin doğum alanının yakınında kemoreseptör ifadesine başlaması, OE'de radyal olarak göç etmesi ve zamanla hücresel ölümün gerçekleşmesi sonucunda tanımlanan halka benzeri ifade alanları izleniminin yaranmasına neden olan bir model önerilir. Yeni doğan OSN'lerin zamansal davranış analizinden çıkarılan niceliksel parametrelere dayanan, OSN göç hızı, progenitörlerin çoğalma bölgelerindeki doğum hızı, olgunlaşma zamanlaması ve ömrü gibi fiziksel ve ontogenetik parametrelerin OR genlerinin ekspresyon profillerini taklit etmek için yeterli olup olmadığını test eden bir hesaplama modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the framework of this study, a systematic and quantitative analysis of the neurogenic process and the integration of adult-born olfactory sensory neurons (OSNs) into the zebrafish olfactory epithelium (OE) was performed. In the postlarval zebrafish OE OSNs are generated from two distinct proliferation zones at the central and peripheral margin of the sensory tissue. Temporal birthdating, using the proliferation marker BrdU reveals centrifugal migration of newly generated cells from the inner proliferation zones located at the interlamellar curves (ILCs) and centripetal migration of cells from the peripheral neurogenic zone at the sensory / non-sensory (S/NS) border. In addition to radial migration a basal to apical ascend was observed over time. Neuronal progenitor cells expressing proneuronal genes indicative of different stages of cellular differentiation and neuronal maturation could be visualized at or close to mitotically active zones at the ILC and S/NS. Fate tracking of new born OSNs at different time points following BrdU incubation showed that OSNs are rather immobile during early differentiation steps and complete neuronal maturation before completing migration. Analysis of newly generated OSNs expressing different chemosensory receptors demonstrated that both proliferation zones at the ILC and S/NS contribute to the generation of different OSN subpopulations albeit with a quantitative biases. A model is proposed in which adult born OSNs turn on chemoreceptor expression close to their site of birth, migrate radially across the sensory OE and over time undergo cell death, creating the impression of defined ring-like expression domains. A computational model based on quantitative parameters extracted from the analysis of the temporal behaviour of new born OSNs was developed to test whether physical and ontogenetic parameters such as speed of OSN migration, birth rate of the progenitors in the proliferation zones, maturating timing and the lifespan of the OSNs are sufficient to mimic the expression profiles of OR genes.