Yağlı diyetle beslenen farelerin karaciğer dokusunda magnezyumun nitrik oksit, malondialdehit ve glutatyon düzeylerine etkisi
The effect of magnesium on nitric oxide, malondialdehyde and glutathione in mice liver tissue fed on fat-diet
  1. Tez No: 409678
  2. Yazar: GÜLŞAH CESURER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada yağlı diyetle beslenen farelerin karaciğer dokusunda, canlı organizma için birçok faaliyette görev alan magnezyumun nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA) ve glutatyon (GSH) üzerine etkisinin araştırılması amacıyla, 39 adet 2 aylık Swiss albino cinsi erkek fare kullanılmıştır. Fareler 4 gruba ayrılarak deneysel periyottan önce Grup I farelerin vücut ağırlıkları 33,91 ± 0,79 g, Grup II farelerin vücut ağırlıkları 31,67±0,26 g, Grup III farelerin vücut ağırlıkları 37,17 ± 0,46 g, Grup IV farelerin vücut ağırlıkları 35,27 ± 0,91 g olarak kaydedildi. Grup I standart pelet yem ve içme suyu ile, Grup II % 31,5 yağ içeren pelet yem ve içme suyu ile, Grup III % 31,5 yağ içeren pelet yem ve 7.5 g/L MgSO4 içeren su ile, Grup IV standart pelet yem ve 7.5 g/L MgSO4 içeren su ile 12 hafta süreyle beslenmiştir. Beslenme periyodunun sonunda sırasıyla Grup I 37,70±0,68 g, Grup II 40,39±0,28 g, Grup III 39,83±0,25 g ve Grup IV 36,01±1,16 g olarak kaydedildi. Vücut ağırlıkları tartıldıktan sonra anestezi işlemi gerçekleştirildi. Ötenazi işleminden sonra karaciğer dokularından 0,5g parçalar alındı ve homojenize edildi. Elde edilen süpernatantlarda NO, MDA, GSH ve Mg analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The effect of Magnesium on Nitric Oxide, Malondialdehyde and Glutathione in Mice Liver Tissue Fed on Fat-Diet In the study which was conducted in order to examine the effect of magnesium serving in many activities for the living organism in mice fed with fat diet on glutathione (GSH), nitric oxide (NO) and malondialdehyde (MDA) levels, 39 2-month Swiss albino mice were used. Mice were divided into 4 groups. Before experimental period, respectively body weights of Group I (control), Group II, Group III and Group IV Mouse were registered as 33,91 ± 0,79 g, 31,67±0,26 g, 37,17 ± 0,46 g and 35,27 ± 0,91 g. Group I was fed with standart pellet food and drinking water, Group II was fed with the diet containing 31,5 % oil and drinking water, Group III was fed with the diet containing 31,5 % oil and drinking water containing 7,5 g/L magnesium sulphate (MgSO4), Group IV was fed with standart pellet food and drinking water containing 7,5 g/L MgSO4 for 12 weeks. At the end of feeding period, respectively body weights of Group I (control), Group II, Group III and Group IV Mouse were registered as 37,70±0,68 g, 40,39±0,28 g, 39,83±0,25 g and 36,01±1,16 g. The anesthesia operation was performed. After euthanasia operation and 0.5g of the liver tissue pieces were homogenized. The obtained supernatant NO, MDA, GSH and Mg analyzes were performed.