Melatonin uygulanan ratların testis dokusunda süperoksit dismutaz-1 (SOD-1), glutatyon peroksidaz-4 (GPX-4) ve katalaz enziminin immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of superoxide dismutase-1 (sod-1), glutathione peroxidase-4 (GPX-4) and catalase enzyme in testis tissue of rats administered melatonin
  1. Tez No: 409679
  2. Yazar: TAYLAN ÖZGÜR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY DEPREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, eksojen olarak melatonin uygulaması yapılan ratların testisinde süperoksit dismutaz-1, glutatyon peroksidaz-4 ve katalazın immunohistokimyasal lokalizasyonunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan 30 adet erkek sprague dawley rat, deneme (10), sham (10), kontrol (10) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Deneme grubuna 3 hafta boyunca etanolde çözdürülüp serum fizyolojikle sulandırılmış 10 mg/kg dozda melatonin (i.p.) uygulandı. Sham grubuna da sadece ethanol ve serum fizyolojik solüsyonu uygulandı. Kontrol grubuna ise hiçbir uygulama yapılmadı. Deney süresi bitiminde, grupların canlı ağırlıkları, testis ağırlıkları, tubulus seminiferus kontortus çapları, testis doku örneklerinde süperoksit dismutaz-1, glutatyon peroksidaz-4 ve katalazın immunohistokimyasal lokalizasyonu ve dokunun normal histolojik yapısı incelendi. Yapılan immunohistokimyasal incelemeler sonucunda, tüm gruplarda SOD- 1'in benzer özellikte immunolokalizasyon gösterdiği ancak deneme grubunda melatonin uygulamasının SOD-1 immunoreaktivitesini belirgin bir şekilde azalttığı gözlemlendi. Çalışmamızda saptadığımız bulgulara bağlı olarak GPx-4'ün bütün gruplarda benzer özellikte immunoreaktivite gösterdiği ve melatonin uygulamasının GPx-4 immunoreaktivitesinde belirgin bir şekilde azalmaya neden olduğu belirlendi. Katalaz immunolokalizasyonu incelendiğinde, gruplar arası immunoreaktivitenin benzer olduğu fakat diğer enzimlerin immunoreaktivitelerinden biraz farklı olarak katalaz enzimi immunoreaktivitesinin diğer gruplara göre çok az düzeyde zayıf olduğu tespit edildi. Ayrıca canlı ağırlık ölçümleri bakımından melatonin uygulamasının canlı ağırlığı azalttığı belirlendi. Melatonin uygulamasının testis dokularının ağırlıklarında deneme grubunda belirgin bir azalmaya neden olduğu ve bu azalmanın diğer iki gruba göre istatistiksel düzeyde anlamlı olduğu görüldü. Gruplar arasında tubulus seminiferus kontortus çapı değerinin istatistiksel düzeyde anlamlı olduğu, deneme grubunda tubulus seminiferus kontortusun ortalama çapının diğer iki gruba göre daha düşük olduğu belirlendi. İncelemeler sonucunda deneme grubunda, yoğun bir testiküler dejenerasyon, bazı tubulus seminiferus kontortuslarda atrofi, germinal epitel içerisinde vakuolleşme ve spermatogenetik seriye ait hücrelerde lümen içine dökülme olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the immunohistochemical localization of superoxide dismutase-1, glutathione peroxidase-4 and catalase in testis of rats to which the melatonin was administered exogenously. 30 male Sprague Dawley rats used in this study were divided into three groups as experimental (n=10), sham (n=10), control (n=10). The experimental group was administered with 10 mg/kg melatonin (i.p.) that was dissolved in ethanol and diluted with normal saline for 3 weeks. Ethanol and isotonic NaCI solution was administered to sham group. No administration was performed on the control group. At the end of the experiment time, some examinations were made regarding the live weights, testis weights, tubulus seminiferus contortus diameter of groups, as well as immunohistochemical localization of superoxide dismutase-1, glutathione peroxidase-4 and catalase in testis tissue samples and normal histological structure of the tissue. As a result of the immunohistochemical examinations, it was observed that SOD-1 demonstrated similar immunolocalization in the all groups but melatonin administration decreased SOD-1 immunoreactivity prominently in the experimental group. Depending on the findings of our study, GPx-4 demonstrated similar immunoreactivity in the all groups and it was determined that melatonin administration caused to decreasing GPx-4 immunoreactivity prominently. Analyzing the catalase immunolocalization, it was identified that immunoreactivity was similar between the groups but catalase enzyme immunoreactivity was detected as little different from other enzymes which was weak in a very low level compared to immunoreactivity of other groups. Besides, in terms of the live weight measurements, it was determined that melatonin administration decreased the live weight. It was observed that melatonin administration caused pronounced reduction in the weight of testis tissue in the experiment group and this decreasing was statistically significant compared the other two groups. Value of tubulus seminiferus contortus diameter was statistically significant between the groups, tubulus seminiferus contortus diameter average in experimental group was lower than compared the other groups. According to studies of experimental groups, the intense testicular degeneration, atrophy in some tubulus seminiferus contortus, cells which belong to spermatogenic serie poured into the lumen, vacuolization in germinal epithelial cells were determined.