Meme kanseri hastalarında depresyon, anksiyete ile utanç, suçluluk ilişkisinin değerlendirilmesi
In the breast cancer patients evaluation of depression, anxiety with shame-guilt relations
  1. Tez No: 409677
  2. Yazar: ESRA GİRİŞKEN VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SERTAN ÇÖPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri çeşitli psikososyal sorunu beraberinde getirmektedir. Meme kanserinde psikolojik değişkenler birçok çalışmada incelenmiştir. Çalışmamızda ise hastaların depresyon, anksiyete, işlevsellik ve suçluluk-utanç düzeylerini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniklerine başvuran ve meme kanseri tanısı almış olan 103 hasta alındı. Meme kanseri olmayan 103 kadın kontrol grubunu oluşturdu. Bu kişilere Beck Depresyon Ölçeği (BDE), Beck Anksiyete Ölçeği (BAE), Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ), Suçluluk-Utanç Ölçeği (SUTÖ) uygulandı. BULGULAR: Çalışmamızda meme kanseri grubunda sağlıklı kontrol grubundan yaklaşık 3,5 kat daha fazla depresyon olduğu, meme kanseri grubunda sağlıklı kontrol grubundan yaklaşık 3 kat daha fazla anksiyete olduğu saptandı. Hastaların işlevselliğinde bozulma meydana geldiği ve kontrol grubundan yaklaşık 3 kat daha fazla işlevsellikte bozulma olduğu saptandı. Evre 4 hastalarda evre 2 ve 3'e oranla daha kötü işlevsellik, yüksek depresyon, anksiyete ve suçluluk utanç puanları görüldü. Hastalarda tanı süresi arttıkça, depresyon puanlarında azalma (%20,9 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki) saptandı. SONUÇ: Meme kanserli hastaların anksiyete, depresyon, işlevsellik düzeyi ve utanç, suçluluk duyguları gibi psikiyatrik belirtilerin şiddeti zaman içerisinde değişiklik gösterse de tanı anından itibaren ve tedavi sürecinde saptanan oranlar, hastaların psikiyatrik yardıma ihtiyacı olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Meme kanseri, Anksiyete, Depresyon, Suçluluk, Utanç
Özet (Çeviri)
AIM: Breast cancer is the most common cancer in women brings a variety of psychosocial problems. Psychological variables in breast cancer have been examined in many studies. In our study, we purpose to investigate the levels of depression, anxiety, guilt – shame, functionality. MATERIALS AND METODS: 103 patients who have admitted to Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi the Medical Oncology Clinic and have received diagnosis of breast cancer, were taken to study. 103 women without breast cancer were the control group. Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Functioning Assessment Short Test, Guilt and Shame Scale were applied to all participants. RESULTS: In our study, the breast cancer group is about 3.5 times more prone to depression, approximately 3 times more anxiety from the healthy control group. The deterioration in the functioning of the patient group is about three times more functionality. Stage 4 patients compared stage 2 and 3 patients; worse functionality, higher depression, anxiety, guilt and shame scores were observed. Increase in diagnosis time, reduces depression scores (Statistically significant correlation in the level of 20.9%). CONCLUSIONS: Although the severity of breast cancer patients' psychiatric symptoms -such as anxiety, depression, level of functioning and shame, guilt emotions- change over time, the determined rates from diagnosis to treatment process indicate that the patients need psychiatric support. KEY WORDS: Breast cancer, Anxiety, Depression, Guilt, Shame