Edirne ili ilköğretim okullarında 5-12 yaşları arasında enürezis prevalansı ve ilişkili faktörler
Prevalance and assocıated factors of enuresıs among 5-12 years of age prımary school chıldren ın edirne
- Tez No: 409694
- Danışmanlar: DOÇ. EMİNE NEŞE ÖZKAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nisan-Haziran 2014 tarihleri arasında Edirne ili merkez ilköğretim okulları 5-12 yaş grubunda enürezis sıklığı ve enüreziste etkili olabilecek çocuk, aile ve çevreyle ilgili faktörleri belirlemek amacıyla epidemiyolojik çalışma yapıldı. Öğrencilere toplam 8490 adet anket formu dağıtılmış olup, 4319 (%50.8) adedi tamamı doldurulmuş ve onamları alınmış şekilde tarafımıza ulaştırıldı. Diürnal semptomu olanların çalışma dışında bırakılmasının ardından toplam 3870 çocuk çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizde Ki-kare ve Lojistik regresyon analizi testleri kullanıldı. Çalışmaya alınan çocukların yaşları 5-12 (ort. 8.57 ± 1.65) olup %48.1 (n=1862) 'i erkek, %51.9 (n=2008) 'u kızlardan oluşmakta idi. Haftada en az bir gece altını ıslatan çocuklar enürezis olarak değerlendirildi. Enürezis sıklığı % 8.8 (n=341) olarak bulundu. Bu çocukların % 56' sı erkek, % 44' ü kızdı. Enürezis sıklığı erkeklerde % 10.3 iken, kızlarda % 7.5 idi. Erkek cinsiyete sahip olma (p=0.022, OR=1.36), yaş, kardeşte idrar kaçırma öyküsü (p=0.001, OR=5.33), annede idrar kaçırma öyküsü (p=0.030, OR=4.52), babada idrar kaçırma öyküsü (p=0.032, OR=2.36), düşük anne eğitim düzeyi (p=0.001, OR=1.53), ailenin aylık gelirinin asgari ücret altında olması (p=0.023, OR=1.40), uyku ile ilgili faktörlerden uykunun derin olması (p=0.001, OR=1.58), parazitoz semptomlarından gaita kaçırma (p=0.005, OR=1.77), makatta kaşıntı (p=0.027, OR=1.52), kalabalık aile ortamında yaşama (p=0.031, OR=1.63), ders başarısının kötü olması (p=0021, OR=9.73), 36 ay ve üzerinde tuvalet alışkanlığı kazanma (p=0.046, OR=1.93) enürezise eşlik eden bağımsız risk faktörleri olarak tespit edildi. Sonuç olarak bölgemizde enürezis sık görüldüğü saptanmış olup, çocuğun yaşadığı ortam, ailenin sosyoekonomik durumu, eğitim seviyesi ve ailelerin bu konudaki tutumlarının önemli olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, ailelere enürezise yönelik sağlık eğitimi verilmesinin önlenebilir risk faktörlerini ortadan kaldırmak suretiyle sıklığı azaltmada etkin olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determinate the prevalence of enuresis in central primary schools in Edirne at 5-12 aged children and etiological reasons which affect it. The study was performed in all central primary schools in Edirne in Turkey between April 2014 and June 2014. The questionnaire, which consisted of questions, aiming to evaluate the enuresis condition of participants and their characteristics was filled in by 8490 parents. The study included 4319 children (%50.8), who answered all questionnaire and gave their consent. Those students with diurnal symptoms were excluded in our study. 3870 children were evaluated in our research. For the statically analysis, chi-square tests and the logistic regression analysis tests were used. The mean age of 3870 children was 8.57 ± 1.65 years. 48.1% (n=1862) of the students were male and 51.9% (n=2008) were female. Enuresis is defined as bed wedding at least one night per week. The enuresis prevalence was 8.8% (n = 341); 10.3% (n = 191) for males, 7.5% (n = 150) for females. Independent risk factors for enuresis were male gender (p=0.022, OR=1.36), age, the sibling's story of urinary incontinence (p=0.030, OR=4.52), the mother's story of urinary incontinence (p=0.030, OR=4.52),the father's story of urinary incontinence (p=0.032, OR=2.36),education level of the mother (p=0.001, OR=1.53), below minimum wage family mountly income (p=0.023, OR=1.40), deep sleep (p=0.001, OR=1.58), encopresis as a symptom of parasitic infection (p=0.005, OR=1.77), pruritus ani (p=0.027, OR=1.52), living in crowded families (p=0.031, OR=1.63), poor school performance (p=0021, OR=9.73), attainment of toilet training after 36 months of age (p=0.046, OR=1.93). As a result, although enuresis is seen in our area frequently, our results indicate that the environments which children live, socioeconomic status of the family, education level of parents are associated with this illness but struggle of families about enuresis was detected incorrect. We believe that health education for enuresis which is effective in reducing the frequency of risk factors, must be given to family.