Alüminyum dolu kalıba döküm uygulamalarında model yoğunluğunun poroziteye etkisi
Effect of pattern density on the porosity of aluminium lost foam castings
  1. Tez No: 409711
  2. Yazar: SEÇİL KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ALTUĞ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alüminyum ve magnezyum alaşımları gibi ergime sıcaklığı düşük hafif metallerin kaybolan köpük yöntemiyle ticari dökümleri uzun zamandır yapılmaktadır. Ancak dökümlerde porozite önemli bir sorun olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada farklı köpük model yoğunlukları ile değişen döküm sıcaklıklarının parça yoğunluğu ve porozite üzerine etkisi araştırılmıştır. Döküm deneyleri için iyi bilinen ve yaygın kullanılan A380 alüminyum döküm alaşımı tercih edilmiştir. Yoğunluk ölçümleri ve mikroyapı incelemeleri ile döküm parçaların porozite içeriği tespit edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Köpük model yoğunluğu ve döküm sıcaklığı ile döküm parça yoğunluğu arasındaki bağlantılar muhtemel sebepleri ile ortaya konmuştur. Bu çalışmada 8.4 kg/m3, 16.3 kg/m3 ve 26.2 kg/m3 yoğunluk değerlerine sahip 3 farklı köpük model için 680 ˚C, 700 ˚C, 720 ˚C, 740 ˚ C, 760 ˚C, 780 ˚C ve 800 ˚C sıcaklıklarında dökümler yapılmıştır. Döküm parçalardan elde edilen değerlerde 680 °C'tan 780 °C'a kadar belirgin bir değişimin olmadığı, asıl yükselmenin 800 °C'ta olduğu görülmektedir. 680 °C – 780 °C arasındaki dökümlerin yoğunlukları aynı sıcaklık için karşılaştırıldığında orta (16 kg/m3) yoğunluğa sahip köpük model kullanılarak gerçekleştirilen dökümlerde çoğunlukla metal yoğunluğunun diğerlerine göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Çalışmada yapılan deneyler ve değerlendirmeler sonucunda orta yoğunluktaki köpüklerin en iyi sonuçları verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lost Foam Casting of light metals such as aluminum and magnesium alloys with low melting temperature commercial dumps a long time is made. However, the porosity in castings in reveal a significant problem. In this study, different densities of foam casting model with varying temperatures on the test pieces density and porosity the influence was investigated. A380 aluminum alloys casting well known and widely used for the experiments is preferred. The content of porosity is determined and compared through measurement of density and examination of microstructure. Casting porosity and density measurements with the microstructural examination of the content determined and were compared. Model casting at the casting temperature of the foam density and the density of the connections between the most likely reasons with the has been. In this study casts have been made at 680 ˚C, 700 ˚C, 720 ˚C, 740 ˚ C, 760 ˚C, 780 ˚C ve 800 ˚C temperatures for three different EPS patterns which have 8.4 kg/m3, 16.3 kg/m3 and 26.2 kg/m3 density values. According to the cast parts it has been recorded that three are no distinct changes from 680 °C up to 780 °C and significant rise occurs at 800 °C. Between 680 °C-780 °C when the cast densities are compared for the same temperature, casts made with EPT pattern which has medium density (16.3 kg/m3), have higher metal density than the others.