Dielektrik lens antenlerin geometrik optik / fizik optik yaklaşımı ile analizi
Dielectri̇c lens antenna analysis with geometrical optics / physical optics approach
- Tez No: 409713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN TÜRKER TOKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Otomotiv donanımları arasında uyarlanabilir sürüş kontrolü, çarpışma uyarı ve önleme, şerit takibi, park etme, kör nokta ve obje algılama uygulamaları standart haline gelmektedir. Güvenli sürüş için bu uygulamaların performansının ve doğruluğunun yüksek olması gerekmektedir. Bu da kullanılan antenlerin yüksek performanslı olması ile sağlanabilir. Günümüzde otomotiv radar uygulamalarında 250 metre menzili ve 30o görüş açısı ile çeşitli firmalar tarafından üretilen antenler sıklıkla kullanılmaktadır. Mikroşerit antenle odağından beslenen planoküresel lens otomotiv radar uygulamalarında kullanılan anten tiplerinden birisidir. Bu tez çalışmasında ise otomotiv uygulamalarının gelecek ihtiyaçlarını karşılayacak, güvenli sürüş teknolojilerinin gelişmesini sağlayacak ve hali hazırda kullanılan lens antenleri bir adım daha ileri taşıyacak bir tasarım yapmak hedeflenmiştir. [1]' deki tez çalışmasında ikili lens antenler incelenmiş, çeşitli ikili lens anten tasarımları yapılmış, piyasada bu amaçla kullanılan planoküresel lense kıyasla üstünlükleri belirtilmiştir. [1]' in devamı niteliğindeki bu tez çalımasında üçlü lens antenler incelenmiş ve otomotiv radar uygulamalarında kullanılabilecek üçlü lens anten tasarımları önerilmiştir. Üçlü lens anten tasarımında konveks, konkav, planoküresel, planokonkav gibi yapılara sahip dielektrik lensler kullanılmıştır. GO/PO (Geometrik Optik/Fizik Optik) metodu, CST MWS (Computer Simulation Technology Microwave Studio) simulasyonları ve ışın takip algoritması tez çalışmasında kullanılan analiz yöntemleridir.
Özet (Çeviri)
Adaptive cruise control, collision warning and mitigation, lane change assist, blind spot detection and object detection applications are becoming standards of automotive equipments. The higher performance and accuracy is needed for a safe driving experience. This is directly provided with the performance of the antenna used in the automotive application. Today, antennas with a 250 meters range and 30o angle are widely used in the radar applications. Planospherical lens antenna fed at focus spot with a microstrip antenna is one of the antenna types. In this thesis, a design of antenna system, which will improve safe driving technologies and will work beyond its opponents, is aimed with the consideration of future needs. Double lens antennas are studied at [1] thesis, Double lens antennas designed and advantages determined compared to planospherical lens antenna. Triple lens antennas are studied and designs could be used in automotive radar applications are recommended in this thesis project, which is a follow up project of [1] thesis. Convex, concave, planospherical and planoconcave lenses are used at design of the multiple dielectric lens antennas. GO/PO (Geometrical Optics / Physical Optics) methods, CST MWS (Computer Simulation Technology Microwave Studio) simulations and ray tracing algrothim are analyse methods used in antenna benchmark tests.