Akıllı şebekelere uygun bir PLC modem tasarımı ve uygulanması
Designing a PLC modem for smart grids applications
  1. Tez No: 409724
  2. Yazar: GÖKHAN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektrik bir yüzyıldan fazla süredir hayatımızda ve küresel olarak erişelebilir durumdadır. Akıllı Şebekelere uygun bir haberleşme teknolojileri şeçenekleri arasında Elektrik Hatları Üzerinden Haberleşme Tekniği herhangi bir fazladan kablolama maliyeti gerektirmediğinden en gözde yöntemlerden biridir. Bu sayede kolay kurulum ve mevcut elektrik hatlarını bir haberleşme kanalı olarak kullanılmasının önünü açmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesindeki hali hazırda yapılan araştırma ağırlıklı olarak PLC Modemlerin Akıllı Ev ve Bus Bar iletim hatlarına yönelik kullanımı şeklindedir. Bus Bar iletim sistemlerinin, elektrik kablolaların ve trafonun empedansının dar band PLC frekans bandında ölçümü ile başlamıştır. Ayrıca noktadan noktaya haberleşme için modem kurulmuş ve elektrik yükleri altında testler gerçekleştirilmiş.Bu testler sonıcuda haberleşme kalitesini gösteren sinyal gürültüsü seviyesi ve bilgi aktarım hızı grafiksel olarak sunulmuştır. Bus Bar iletim hatlarının ve elektrik kabloların empedans sonuçları PLC haberleşmesi için en uygun ortam olduğunu göstermektedir. Ayrıca, testler sırasında AFE yapısı performans olarak gerekli performansı sağlamıştır. Son olarak referans tasarıma bağlı kalarak tek katmanda yeni bir PLC Modem tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Power Line Communication (PLC) is one of the most cost effective solutions to Smart Grids as it is both easy to install and requires no additional wiring. This makes it a promising technology that can be used to exploit the existing electrical infrastructure as a communication medium. Current research at Yildiz Technical University concerns PLC Modems for Bus Bar Systems and Smart Homes. Our research began with measuring the impedances from Bus Bar Systems to Transformers at Narrow Band PLC Frequencies. An Analog Front End (AFE03x) Chip manufactured by Texas Instruments was used in the design of a PLC Modem. A point-to-point communication was also implemented using a TMDSPLCV3 PLC Kit in order to better estimate the performance of the AFE chip and channel. Data rates, Bit Error rates and Signal-to-Noise ratios were plotted under different electric loads in the Smart Home laboratory. The results of the Impedance Bus Bar Systems and power line showed the suitability of PLC. Moreover, the AFE performance was satisfied under the various applications and a plc modem was designed based on a reference design.