Belirsiz esnek gamma halkaları ve idealistik belirsiz esnek gamma halkalar
Vague soft gamma rings and idealistic vague soft gamma rings
- Tez No: 409723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Esnek küme teorisi, Molodtsov tarafından belirsizliklerle uğraşmak için etkili bir matematiksel araç olarak önerildi. Belirsiz küme, her biri [0,1] aralığında üyelik derecesi değerleri alan nesneler kümesidir. Bu küme, doğruluk üyelik fonksiyonu ve yanlışlık üyelik fonksiyonu ile karakterize edilmiştir. Dolayısıyla, belirsiz küme aslında bulanık kümenin daha kesin bir formudur. Yani, belirsiz esnek küme kavramı esnek küme kavramının bir uzantısı olarak tanıtılmıştır. Belirsiz esnek küme tanımını kullanarak, esnek küme veya bulanık esnek küme kullanılırken karşılaşılan problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olan kesin bir kapalı aralıkta yer alan bir elemanın üyelik derecesini anlayabiliriz. Bu tezde, Rosenfeld'in yaklaşımıyla yapılan belirsiz esnek halka tanımları kullanılarak, belirsiz esnek gamma halkaları, bir gamma halkanın belirsiz esnek gamma ideali, belirsiz esnek gamma halkanın belirsiz esnek gamma ideali, idealistik belirsiz esnek gamma halkaları ve belirsiz esnek gamma halka homomorfizmaları çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soft set theory, proposed by Molodtsov has been regarded as an effective mathematical tool to deal with uncertainties. Vague set is a set of objects each of which has a grade of membership whose value is a continuous subinterval of [0,1]. This set is characterized by a truth-membership function and a false-membership function. Thus, a vague set is actually more accurate form of fuzzy set. Hence the concept of vague soft sets were introduced as an extension to the notion of soft sets. Using the concept of vague soft sets, we are able to ascertain that the grade of membership of an element lies within a certain closed interval which can help to overcome the problems faced when using ordinariy soft set or fuzzy soft sets. In this thesis, using the vague soft set's concepts which were introduced by Rosenfeld's approach, vague soft gamma rings, vague soft gamma ideals of a gamma ring, the vague soft gamma ideal of a vague soft gamma ring, idealistic vague soft gamma ring and vague soft gamma ring homomorphism are studied.