A novel function of research process based on power internet-of-things architecture intended for smart grid demand scheme
Akıllı şebeke talep şeması için güç interneti nesnelerin mimarisine dayalı yeni bir araştırma süreci fonksiyonu
  1. Tez No: 933678
  2. Yazar: SARMAD WALEED TAHA AL-MASHHADANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Enerji piyasası, SG esnekliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusundaki zorlukların üstesinden gelmek için büyük değişiklikler geçiriyor. Akıllı Şebekeler (SG'ler), Güçlü Nesnelerin İnterneti (PIoT) gibi modern teknolojileri kullanarak bu dönüşümü kolaylaştırmada önemli bir rol oynamaktadır. Proje, elektrik dağıtımının güvenilirliğini ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmak için Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin kullanılmasını hedefliyor. Sistem, SG'leri, talep yanıt olaylarını ve enerji kullanımını yönetmek için bağlı cihazlardan, sensörlerden ve veri analitiğinden yararlanır. Bu projenin önemli bir parçası, gerektiği gibi uygun maliyetli Enerji Yönetimi (EM) ve Talep Yanıtı (DR) sistemlerinin kullanımına odaklanarak PIoT'nin SG sistemine dahil edilmesidir. Bu en son teknoloji, Güç Hattı İletişimi (PLC) teknolojisinin kullanımı yoluyla ağ ile müşteri arasında anında bağlantı kurulmasını sağlar. Sonuçlar, dinamik Yük Yönetimi (LM) ve felaket kurtarma kullanımının, talep değişikliklerine uyum sağlayarak ve kesintileri azaltarak SG istikrarını iyileştirebileceğini göstermektedir. Kullanıcılar, dinamik bir fiyatlandırma sistemi uygulamak için PLC tabanlı politikalar kullanarak enerji tüketimlerine ilişkin yeni bilgiler edinebilir, böylece enerji tüketimlerini kontrol etme ve yönetme yeteneklerini geliştirebilirler. Bu erişim insanları enerji tasarrufu uygulamalarını benimsemeye teşvik eder. Çoğu durumda müşteriler %30 oranında enerji tasarrufu elde etti. Kamu hizmeti kuruluşu tarafından yürütülen deneysel bir çalışma, kullanım zamanı tarifelerinin uygulamaya konulmasının Zirve Talepte (PD) %12'lik bir düşüşle sonuçlandığını gösterdi. Bu çalışma %98,87'lik genel bir doğruluk göstermektedir. %98,87 doğruluk elde edildi.
Özet (Çeviri)
The energy market is undergoing major changes to address the challenges of SG resilience energy efficiency, and sustainability. Smart Grids (SGs) plays a key role in facilitating this transformation using modern technologies such as the Power Internet of Things (PIoT). The project aims to use Internet of Things (IoT) technology to increase the reliability and environmental sustainability of electricity distribution. The system leverages connected devices, sensors and data analytics to manage the SGs, demand response events and energy usage. A key part of this project is the incorporation of PIoT in SGs system, focusing on the use of cost-effective Energy Management (EM) and Demand Response (DR) systems as required. This latest technology enables instantaneous connection between the network and the customer through the use of Power Line Communication (PLC) technology. The results show that the use of dynamic Load Management (LM) and disaster recovery can improve SG stability by adapting to demand changes and reducing outages. Users can gain new insights into their energy consumption by using PLC-based policies to implement a dynamic pricing system, thus improving their ability to control and manage their energy consumption. This access encourages people to adopt energy-saving practices. In many cases, customers have achieved energy savings of 30%. An experimental study conducted by the utility showed that the introduction of time-of-use tariffs resulted in a 12% decrease in Peak Demand (PD). This study shows an overall accuracy of 98.87%. 98.87% accuracy was achieved.