Dalga tırmanma bölgesine yerleştirilen kıyı duvarında topuk stabilitesi
The stability of seawall toe located wave run-up region
- Tez No: 409743
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada düzensiz dalgalar etkisinde 1/6 eğimli taban üzerine yerleştirilmiş kıyı duvarı topuğunda meydana gelen taban mekanizması deneysel olarak araştırılmıştır. Tüm deneyler 60 cm sakin su seviyesinde ve tek tip taban malzemesi kullanılarak yürütülmüştür. Farklı dalga yükseklikleri ve periyodlarında JONSWAP spektrumu ile deneyler 14 set halinde gerçekleştirilmiştir. Duvarsız deneylerde zamana bağlı olarak tırmanma kayıtları alınarak literatür ile karşılaştırılması yapılmıştır. Duvarlı deneylerde ise kıyı duvarı kıyı çizgisinin gerisinde (X=20 cm ve X=40 cm) iki farklı konuma yerleştirilerek kıyı duvarı topuğundaki taban değişim miktarları ve bu değişim üzerinde etkili boyutsuz elemanlar araştırılmıştır. Deneylerde zaman bağlı olarak dalga kayıtları alınmış, dalga tırmanması, taban profili ve kıyıya dik akıntı hızlarının değişimi ölçülmüştür. Akıntı hızları dalga kayıtlarıyla eş zamanlı olarak alınmıştır. Kıyı profilindeki değişimler deney öncesi ve sonrasında profil ölçer ile, dalga transformasyonları ise dalga kanalının farklı konumlarına yerleştirilen sekiz adet rezistans tipi dalga ölçer ile belirlenmiştir. Deney sonuçları incelenerek dalga yapı ve deniz tabanı etkileşimi hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bed formation mechanism at the seawall toe is located on the 1/6 inclined bottom with irregular wave effects has been investigated experimentally. All experiments are performed at the same 60 cm still water level with one type bed material. 14 set experiments were tested by using JONSWAP spectrum in different wave heights and periods. In experiments without wall, run-up datas were compared with literature. In experiments with wall, seawall was located in two different positions (X=20 cm and X=40 cm) that bed profile change and dimensionless parameters about the change were investigated at the seawall toe. Wave datas recorded in the experiments with time. Run-up, bed profile and cross shore currents were measured. Current velocities were recorded with wave datas simultaneously. Beach profile measuements were taken by bed profiler before and after experiments. Also, wave transformations were determined 8 different resistant type wave prob placed different locations of wave channel. Experimental results show that there are a significant interactions between wave-structure and wave-sea bottom