Toplu ulaşım işletmelerinde kurumsal performans yönetimi: İETT'de kurumsal karne uygulaması
Corporate performance management in public transport enterprises: Application of balanced scorecard in İETT
  1. Tez No: 409751
  2. Yazar: FATİH CANITEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir işletmenin performansının bütün olarak iyileştirilmesini amaçlayan kurumsal performans yönetimi kavramı, gerek özel sektörde gerekse kamu sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için her ne kadar uygulamada farklılıklar gösterebilse de temel bir öneme sahiptir. Sürdürülebilir ve yaşanabilir şehirlerin vazgeçilmez unsuru olan toplu ulaşım sektöründe kurumsal performans yönetimi uygulamaları, toplu ulaşım işletmelerinin yönetim kalitesini artırarak, toplu ulaşım hizmetlerinden faydalananlara daha kaliteli hizmet sunulmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, kamu kurumlarının kendine özgü yapısı temel alınarak kurumsal performans yönetimi yaklaşımları incelenmiş, kamu sektöründe faaliyet gösteren toplu ulaşım işletmelerinde uygulanabilir bir yöntem olarak Kurumsal Karne (Balanced Scorecard) yaklaşımı ele alınmış ve İETT uygulaması açıklanmıştır. Kurumsal Karne yönteminin bir kamu kurumu olarak toplu ulaşım işletmelerine uyarlanması sürecinde Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yaklaşımı kullanılmış ve sonuç olarak tüm toplu ulaşım işletmelerinin kurumsal performans yönetimlerinde kullanabileceği bir model ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate performance management concept, which aims to improve an organization's performance as a whole, is of fundamental importance for the enterprises, operating in both private and public sectors, even if there can be some differences in implementation. Corporate performance management applications in public transport sector, which is essential for sustainable and liveable cities, enhance the management quality of public transport organizations, which, in turn, also provides a higher service quality for passengers. In this study, different corporate performance management approaches are examined by taking the unique nature of public enterprises into account. Balanced Scorecard as an approach that can be applied to urban transport enterprises belonging to public sector, is adopted as a corporate performance management method, with an implementation case for IETT, Istanbul's urban transport authority and operator. Analytic Hierarchy Process (AHP) technique is employed to adapt this Balanced Scorecard method to urban transport enterprises belonging to public sector, putting forward a corporate performance management model that can be used in all public tranport companies.