Küçülerek büyüme stratejileri ve bir kamu işletmesinde uygulama incelemesi
Downsizing strategies and examination of an application at a public enterprise
- Tez No: 603025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşen dünyanın karmaşık ekonomilerinde başarılı olmak için işletmeler kendi temel yeteneklerinde öne çıkarak rekabet avantajı yakalayabilmektedirler. Bu doğrultuda yoğun rekabet ortamında maliyet avantajı, esneklik ve hız kazanabilmek için işletmeler temel yeteneklerine odaklanarak küçülerek büyüme stratejilerine yönelmektedirler. Bu çalışmanın amacı, küçülerek büyüme stratejileri içerisinde önemli yer edinen inovasyon, dış kaynak kullanımı, downsizing metodolojisi ve değişim mühendisliği kavramlarının değerlendirilmesi ve stratejik öneminin tespit edilmesidir. Çalışma dört temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küçülerek büyüme stratejilerinden; inovasyon, dış kaynak kullanımı, downsizing ve değişim mühendisliği kavramları kuramsal olarak değerlendirilecektir. İkinci bölümde Kamu İşletmelerinde Değişim Yönetimi Süreci Modelinin oluşturulması ile üçüncü bölümde bulunan bir kamu işletmesinde Otobüs Alım Modeli incelenecektir. Dördüncü bölümde ise sonuçlar tartışılacaktır. Çalışmada toplu ulaşım sektöründeki işletmenin temel yeteneği olan ulaştırma faaliyetleri doğrultusunda garaj işletme ve bakım-onarım faaliyetlerini dış kaynağa vererek küçülmesinin sağladığı avantajlar detaylıca incelenmiştir. İşletmenin faaliyeti kendisinin gerçekleştirmesi ile dış kaynak partnere devretmesi arasında finansal, sosyal ve çevresel boyutlarda önemli oranda katkıların bulunduğu tespit edilmiştir. Otobüs alım modeli öncesi ve sonrası performans indikatörleri incelenmiştir. Küçülerek büyüme uygulamalarında, bir bütün halinde inovasyon, dış kaynak kullanımı, değişim mühendisliği, yalın yönetim ve organizasyon kavramlarından yararlanma büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In a complex world of the globalizing world, organizations can gain competitive advantage by outperforming their core competencies. In this direction, in order to gain cost advantage, flexibility and speed in an intense competitive environment, they focus on downsizing strategies by focusing on their basic skills. The aim of this study is to evaluate the concepts of innovation, outsourcing, downsizing methodology and re-engineering, which are important in the downsizing strategies and to determine strategic priorities. The study consists of four basic parts. In the first chapter, the downsizing strategies; concepts of innovation, outsourcing, downsizing and re-engineering will be theoretically evaluated. In the second part, with the Modification of Management Process Model in Public Enterprises, the Bus Purchasing Models in Public Enterprises in the third section will be examined. In the fourth section, the results will be discussed. Advantages of reducing the size of the garage operation and maintenance-repair activities by external sources in the direction of transportation activities, which is the basic ability of the operator in transportation sector, have been examined in detail. It has been determined that the organization has significant contributions to financial, social and environmental aspects between the implementation of the activity itself with the transfer of the outsourcing partner. Performance indicators before and after the bus purchase model were examined. It is so important to utilize the concepts of innovation, outsourcing, re-engineering, lean management and organization as a whole in downsizing applications.