Kablosuz algılama ağlarında güven modelleri
Trust models in wireless sensor networks
- Tez No: 409759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜSTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güven, kablosuz algılama ağlarında üretilen verilerin doğruluğunu ölçme konusunda önemli bir yer teşkil etmektedir. Kablosuz algılama ağlarının, düşük hesaplama yeteneğine ve enerji kısıtlamalarına sahip olmasından dolayı bu sistemlerde, enerji verimliliğini etkilemeyecek bir şekilde güvenliği sağlamak oldukça güçtür. Bu problemi çözmek amacıyla daha önce geliştirilmiş olunan ProTru adındaki mimari, birden çok atlamalı bir yapı şeklinde güncellenmiş olup ve MultiProTru adında yeni bir mimari geliştirilmiştir. ProTru'dan farklı olarak, baş düğümlerin derecelendirilmesine ve baş düğümlerin güven değerlerinin karşılaştırılmasına dayalı bir yönlendirme mekanizmasına sahip birden çok atlamalı bir mimari inşa edilmiştir. Bununla birlikte güven değerlerini hesaplamada Kalman Filtrelemesi kullanılmıştır. Yeni geliştirilen mimari, özellikle düğümlerden gelen verilerin doğruluk derecesinin kritik bir öneme sahip olduğu kablosuz algılama ağları sistemlerinde, ağın güven değerini ölçerek, verinin güvenilirliği hakkında daha açık bir bilgi edinmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Trust is an important factor in Wireless Sensor Networks in order to assess the believability of the produced data. Due to the limited computational power and energy resources of the wireless sensor networks, it is a challenge to maintain trust while using the energy efficiently. Previously we developed a trust enhancing architecture called ProTru. In order to use energy more efficiently, we developed a multi-hop version of our previous architecture called MultiProTru. In this architecture routing is done based on the trust values of the cluster heads. In MultiProTru in order to find untrusted data we used Kalman filtering approach. This new architecture will assist mission critical sensor networks in assessing the trust value of the data by calculating the network's trustworthiness.