Design and construction of an automatic transceiver test system on a UNIX based multiuser computer
  1. Tez No: 13236
  2. Yazar: YAVUZ ÖZEREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. METE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET ÇOK KULLANICILI BİR UNIX İŞLETİM SİSTEMİNDE OTOMATİK TELSİZ TEST SİSTEMİ TASARIMI VE GERÇEKLESTİRİMİ Yavuz ÖZ E REN Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Mete BULUT Nisan 1991, 163 sayfa Bu çalışmada, bir FM telsizin standart testlerini uygulamak için, otomatik test sistemi donanım ve yazılımı gerçekleştirilmiştir. Yazılım, çok kullanıcılı UNIX tabanlı bir bilgisayarda geliştirilmiş ve 'C programlama dili ile yazılmıştır. Standart FM testleri tek tek ya da önceden belirlenmiş bir paket şeklinde uygulanabilir. Kullanıcı ile etkileşimi kolaylaştırmak için çeşitli menü yapıları kullanılmıştır. Test istasyonları, uzaktan kumandalı test cihazları ile donatılmıştır ve merkez birimle iletişimi paralel bağlantı üzerinden yaparlar. Test verileri sabit diske kaydedilir ve gerektiğinde yüksek hızda erişilebilinir ve yazdırı lab i lin ir ler.Anahtar Sözcükler : Otomatik Test Sistemi, Telsiz Testleri, Çok kullanıcılı -sistem. Bilim Dal ı Kodu: 619.02.05 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND CONSTRUCTION OF AN AUTOMATIC TRANSCEIVER TEST SYSTEM ON A UNIX BASED MULTIUSER COMPUTER Yavuz OZEREN M.S. in Electrical and Electronical Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. M. Mete BULUT April 1991, 163 pages In this thesis, hardware and software construction of an automatic test equipment system is realized to perform standart FM tests of a transceiver. The software is developed on a multiuser UNIX based computer system and written in 'C* programming language. The standart FM transceiver tests can be applied as either single test or as a predefined package. An interactive user interface is achieved by using several menu structures. The test workstations are configured with remote- controlled test equipment, and communicate with the controller over a parallel bus. The test data are stored on disk and can be retrieved at a high speed and printed when needed. iiiKey words : Automatic test equipment, Transceiver tests, Multiuser system. Science Code: 619.02.05 iv