Microcontroller controlled radio
  1. Tez No: 15737
  2. Yazar: LEVENT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
VI ÖZET Günümüzün modern telsizlerine konan işlev ve seçeneklerin artması sonucu ve güç gereksinimini en aza indirmek için tek yonga mikroişlemci kullanımı artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Telsiz kullanımının yaygınlaşması sonucu aynı frekans bandının daha çok kullanıcının yararlanmasını sağlamak için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Nispeten daha pahalı ve karmaşık yöntemler olan Cellular Mobil Telefon ve Trunked Radio yanında daha basit yöntemler olan Tonlu Susturma (CTCSS) ve Seçmeli Çağrı'da kullanılmaktadır. Gerçekleştirilen bu sistemde bir mikroişlemci kullanılmıştır. Bu mikroişlemci vasıtasıyla temel olarak güç tasarrufu, kanal tarama ve kilitleme işlevleri yerine getirilmiştir. Ton alma ve gönderme için sayısal yöntemler kullanılmıştır. Kullanıcının kendine özel değişkenleri bir EEPROM bellekde saklanmıştır. Ayrıca bu değişkenlerin fabrika ortamında kolayca değiştirilmesi için sistemin bir bilgisayar'a bağlanması sağlanmış ve böylece telsizi açma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Frekans Sentezoru olarakda paralel erişimli bir PLL yonga kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays modern radios have many options. Performing these options and also to save power and space, especially in portable radios, creates design problems. In order to overcome these problems utilizing a microcontroller is becoming a need. In order to use frequency band more efficiently some systems have been developed e.g. Cellular Mobile Radio, and Trunked Radio. Besides these expensive systems, more simple methods are implemented. These are CTCSS (Continous-Tone-Controlled-Squelch-System) and Selective Calling. In an attempt to design a protype control system a microcomputer is used to perform the basic options. These options are mainly power saving, scan and lock options. Also to find a solution to frequency allocation, Digital Tone Encoding and Decoding schemes are used. User dependent parameters are stored in a EEPROM which eliminated the battery need. By providing a PC interface to the system these parameters can be changed through a computer program without opening the radio to reprogram the EEPROM. As a frequency synthesizer, a 4-bit data bus input PLL is used.