Enerji santrali projelerinde üçüncü parti lojistik (3PL) firma seçimi için AHP—TOPSIS tabanlı bir karar modeli
An AHP—TOPSIS based decision model for third party logistics (3PL) company selection in power plant projects
  1. Tez No: 979432
  2. Yazar: MERVE DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Enerji santrali projelerinde lojistik yönetimi, ağır yük taşımacılığı başta olmak üzere tüm tedarik süreçlerinin maliyet ve zaman açısından etkin şekilde yürütülmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle kombine çevrim santrali gibi büyük ölçekli enerji projelerinde, türbin, jeneratör ve çelik konstrüksiyon gibi hacimli ve yüksek değerli ekipmanların zamanında ve güvenli bir şekilde teslim edilmesi, proje başarısının temel belirleyicilerindendir. Bu projelerde lojistik satın alma süreçlerinin doğru yönetilmesi; firmanın ihtiyaçlarına en uygun üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcısının (3PL) seçilmesini ve operasyonel risklerin minimize edilmesini gerektirir. Bu tez çalışması, özel sektörde faaliyet gösteren bir firmanın Orta Asya'da yürütülen bir enerji santrali projesinden esinlenilmiş temsili bir uygulama senaryosunun lojistik satın alma ve taşımacılık süreçlerini ele almaktadır. Araştırma kapsamında, 3PL seçiminin stratejik önemi vurgulanmış; bu seçim sürecinin nesnel, sistematik ve ölçülebilir bir yapıya kavuşturulması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, en uygun 3PL seçimi amacıyla, çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve İdeal Çözüme Dayalı Sıralama Tekniği (TOPSIS) birlikte uygulanmıştır. Uzman görüşleri ve saha deneyimleri ışığında belirlenen seçim kriterlerinin ağırlıkları AHP ile hesaplanmış, ardından TOPSIS ile alternatif lojistik firmalar performanslarına göre sıralanmıştır. Karar vericiler, proje lojistiğinde görev alan ve tedarik zinciri yönetiminde deneyimli uzmanlardan oluşmuş; değerlendirmeler anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bunun yanı sıra, saha sevkiyatlarında karşılaşılan sorunların nedenlerini analiz etmek ve çözüm yolları geliştirmek amacıyla Balık Kılçığı (Ishikawa) analizi, SWOT analizi ve Pareto analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Böylece hem karar destek hem de lojistik operasyonları iyileştirme temelli çok yönlü bir analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Elde edilen bulgular, yalnızca mevcut proje için değil, gelecekte yürütülecek benzer ölçekli enerji projeleri için de yol gösterici niteliktedir. Bulgular, doğru 3PL seçiminin operasyonel gecikmelerin azaltılması ve maliyet kontrolünün sağlanması üzerinde doğrudan etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tez hem akademik hem de sektörel düzeyde; enerji santrali projelerinde lojistik operasyonları ve satın alma süreçlerinin optimizasyonu ile 3PL seçiminde analitik karar destek yöntemlerinin uygulanması açısından özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In power plant projects, logistics management plays a critical role in the cost- and time- effective execution of all procurement processes, particularly heavy-duty transportation. In large-scale energy projects such as combined cycle power plants, the timely and safe delivery of bulky and high-value equipment such as turbines, generators, and steel structures is a key determinant of project success. Proper management of logistics procurement processes in these projects requires selecting the most suitable third-party logistics service provider (3PL) for the company's needs and minimizing operational risks. This thesis examines the logistics procurement and transportation processes of a representative application scenario inspired by a power plant project carried out in Central Asia by a private sector company. The research emphasizes the strategic importance of 3PL selection, aiming to make this selection process objective, systematic, and measurable. To this end, the Analytical Hierarchy Process (AHP) and the Ideal Solution-Based Ranking Technique (TOPSIS), two multi-criteria decision-making methods, were applied together to select the most suitable 3PL. The weights of the selection criteria, determined based on expert opinions and field experience, were calculated using AHP, and then alternative logistics companies were ranked according to their performance using TOPSIS. The decision-makers were comprised of experts with experience in project logistics and supply chain management; assessments were collected through surveys. In addition, Ishikawa analysis, SWOT analysis, and Pareto analysis were utilized to analyze the causes of problems encountered in field shipments and develop solutions. Thus, a multifaceted analysis approach based on both decision support and logistics operations improvement was adopted. The findings provide guidance not only for the current project but also for future similar-scale energy projects. The findings demonstrate that selecting the right 3PL directly impacts the reduction of operational delays and the achievement of cost control. In conclusion, this thesis makes a unique contribution, both at the academic and sectoral levels, in terms of optimizing logistics operations and procurement processes in power plant projects and applying analytical decision support methods in 3PL selection.