The design and evaluation of seismic performance of high level of ductile rigid frames
Süneklik düzeyi yüksek rijit çerçevelerin tasarımı ve sismik performanslarının ölçülmesi
  1. Tez No: 409780
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ÖZHENDEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı deprem setleri altında süneklik düzeyi yüksek çelik çerçevelerin yapısal tepkisini incelemektir. Toplamda hız darbeli yakın fay yer hareketi kayıtları, hız darbesiz yakın fay kayıtları, ve uzak fay yer hareketi kayıtlarından oluşan üç deprem seti kullanılmıştır. Tüm set kayıtları ASCE/SEI 07-10'da verilen yöntem uygulanarak her bir set için ortalama ivme spektrumu tasarim ivme spektrumuna yakınsayacak biçimde ölçeklendirilmiştir. Model çerçeve, 10 katlı bir ofis binasının bir deprem doğrultusu icin yatay yük taşıyıcı sistemini oluşturan iki süneklik düzeyi yüksek kenar çerçevesinden biri olarak seçilmiştir ve ANSI/AISC 360-10 şartnamesinde belirtilen LRFD tasarım kriterlerine göre tasarlanmıştır. Yeterli düzeyde yapısal sünekliğin sağlanabilmesi için uygulanan kapasite bazlı tasarım kriterleri ANSI/AISC 341-10'a uygundur. Yükler ve yük kombinasyonları ASCE/SEI 7-10'a uygundur. Profil kesitleri ve malzeme özellikleri Amerikan şartnamelerine uyumludur. Model çerçevenin sismik performans değerlendirmesi yukarıda belirtilen setler altında ASCE/SEI 41-06' da belirtilen doğrusal olmayan dinamik yonteme uygun olarak Perform 3D programıyla yapılmıştır. Bu değerlendirme esnasında tüm yapısal elemanların yer değiştirmeleri ve lüzumlu eleman kesit tesirleri her bir deprem kaydı icin okunmuş ve işlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre birbirinden son derece farklı özellikleri olan deprem setleri yapısal elemanların sergilediği sismik performans seviyelerini ve ortalama göreli kat ötelemesi değerlerini çok değiştirmemiştir. Öte yandan hız darbeli yakın fay yer hareketi kayıtlarını içeren deprem seti için yapılan cözümlemelerde göreli kat ötelemelerindeki saçılma göreli olarak fazla olmuştur, bunun sebebi ise bu karakterde deprem kayıtları için yapısal elemanlarda daha fazla elastik ötesi davranış meydana gelmesidir diye değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to investigate the effects of different ground motion sets on the structural response of steel special moment frames. Three ground motion sets are used which consist; near fault records with velocity pulses, near fault records without velocity pulses and far field records. The records of each set are scaled in order that their average spectrum approaches to the uniform hazard (design response) spectrum by following the rules provided in ASCE/SEI 07-10. The model frame is a component of lateral load resisting system of a ten story office building which is designed according to the Load and Resistance Factor Design of the ANSI/AISC 360-10. Applied capacity based design principles for providing global ductility are along with ANSI/AISC 341-10. The loads and load combinations are compatible with ASCE/SEI 7-10. The cross section and material properties are all compatible with USA codes. The seismic performance assessment of the model frame is carried out under the effect of above mentioned record sets via Nonlinear Dynamic Procedure (NDP) of ASCE/SEI 41-06 with the use of software PERFORM-3D. All of the structural elements' displacements and related member forces are post processed for each record during this assessment. According to the results of the analyses, use of different record sets with distinctive characteristics do not affect the structural response much, in terms of satisfied seismic performance levels and mean values of the maximum story drift ratios. However, the dispersion of the story drift ratios are considerably higher for the near fault records with velocity pulses which can be attributed to the higher structural inelastic activity.