Bazı bazalt malzemelerin manyetik alandaki elektriksel özellikleri
The electrical properties of some basalt material in the magnetic field
  1. Tez No: 409781
  2. Yazar: MELTEM ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇELLİ, DOÇ. DR. MUSTAFA OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bazalt dünyanın yüzeyinde oldukça geniş yer kaplayan yaygın bir kayaç türüdür. Bu kayaç volkanik faaliyetlerin sonucunda oluşur ve içindeki bileşenler zengin çeşitlilik gösterir. Bu çalışmada Van İlinin farklı bölgelerinden toplanan üç farklı basalt örneği(KYZ-13, KYZ-24, CM 1) incelendi. Morfolojik analizi, mastersizer ölçümü, SEM analizi gibi deneysel ölçümler uygulandı. Toz halinde bulunan bu örneklerden pelletler oluşturuldu. Örneklerin elektriksel ölçümleri empedans analizörü kullanılarak manyetik alan altında ve manyetik alan yokken yapılmıştır. Ölçümler sonucunda, dielektrik sabit, iletkenlik, dielektrik güç ve relaksasyon süreleri frekansa bağlı olarak incelendi ve sonuçlar yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Basalt is a common type of rock covering very large part in the Earth's crust.This rock is occurred by volcanic activity and components within the basalt show a rich diversity. In this study, three types (KYZ-13, KYZ-24, CM1) of basalt sample collected from different region of Van city are examined. Experimental measurements were carried out such as morphological analysis, mastersizer measurement, SEM analysis. Pellets were produced from these samples in powder form. The electrical measurements of the samples were made under the magnetic field and without magnetic field by using impedance spectroscopy. As a result of the measurement, dielectric constant, conductivity, dielectric strength and relaxation time were examined depending on the frequency and the results were discussed.