Iğdır ili yaycı köyü taban merasında farklı azot ve fosfor dozlarının verim ve botanik kompozisyona etkileri
The effects of nitrogen and phosphorus dases on yield and botanical composition in the pastures yayci villageis of Iğdır province
- Tez No: 409805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma 2013 yılında, Iğdır İli Yaycı Köyü taban mera alanında, farklı azot ve fosfor dozlarının verim ve botanik kompozisyona etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 3 farklı azot (0, 5 ve 10 kg N/da), 2 farklı fosfor dozu (0 ve 5 kg P2O5/da) kombinasyonu 4 tekerrürlü olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırmada yürütülen vejetasyon çalışmaları sonucunda ağırlığa göre botanik kompozisyonun %64.23'ünü buğdaygil, %13.85'ini baklagil ve %21.92'ini diğer familya bitkileri oluşturmuştur. Gübreleme uygulamaları sonucunda; azot dozunun 5 kg/da'a kadar artırılmasının yeşil ot ve kuru ot verimlerini artırdığı, fosfor dozunun 5 kg/da'a artırılmasının da kuru ot verimini artırdığı gözlenmiştir. Uygulanan faklı azot ve fosfor dozları; buğdaygiller, baklagiller ve diğer familya bitkilerinin botanik kompozisyona katılma oranlarında istatiksel olarak önemli bir fark ortaya çıkmamıştır. Ayrıca yapılan gübreleme uygulamaları ham protein oranı, ham protein verimi, ADF, NDF ve nispi yem değerlerinde de önemli farklılıklar oluşturmamıştır. Denemeden elde edilen sonuçlara göre; aynı gübrelerin farklı dozları arasındaki istatiksel değişim göz önüne alındığında, araştırmanın yürütüldüğü mera ve benzer ekolojik koşullara sahip meralarda, 5 kg-N/da ve 5 kg-P2O5/da dozları tavsiye edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects yield and botanical composition of different doses of nitrogen and phosphorus on Yaycı village subirrigated pasture in 2013. In this research, combinations of 3 different nitrogen doses and 2 different phosphorus doses were applied 4 replications. The botanical composition consisted of; 64.23% grasses, 13.85% legumes and 21.92% other families. Fresh and dry matter yield were increased significantly by 50 kg/ha N and 50 kg/ha dose of phosphorus was observed to increase the dry matter production. Fertilizer levels did not affect botanical composition of the pasture. As is in botanical composition, fertilizers had no effect on, ADF, NDF, and R.FV, crude protein contain, crude protein yield. According to the results 50 kg/ha N and 50 kg/ha P2O5 could be suggested for subirrigated pasture to improve dry matter yield in Iğdır plain.