Kilis ekolojik koşullarında yaygın olarak yetişen bazı çalı ve ağaç türlerinin mevsimsel besin içeriği değişiminin belirlenmesi
Determination of the change of seasonal nutritional value of some tree fodder and shrub species commonly growing in Kilis ecological
  1. Tez No: 409811
  2. Yazar: HASAN DÖKÜLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Kilis ekolojik koşullarında doğal olarak yetişen herdem yeşil; Kermes meşesi (Quercus coccifera L.),Akça kesme (Phillyrea latifolia L.),Delice (Olea europea var. oleaster L.) ve yaprağını döken; Karaçalı (Palirus spina-christi Mill.), Menengiç (Pistacia terebinthus L.) ve Tesbih çalısı (Styrax officinalis L.) türlerin yaprak ve yaprak + sürgünlerin mevsimsel besin içeriği değişimini belirlemek için 2014 yılında yürütülmüştür. Araştırma şansa bağlı bloklar da faktöriyel düzenlemeye göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuş ve bitki materyallerinde HP (ham protein), NDF (nötr ortamda çözünmeyen lif), ADF (asit ortamda çözünmeyen lif), ADL (asit ortamda çözünmeyen lignin), KMS (kuru madde sindirilebilirliği), SE (sindirilebilir enerji), ME (metabolik enerji) ve NYD (nispi yem değeri) içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the change of seasonal nutrient contents of leaf and leaf + shoots of the evergreen; Kermes oak (Quercus coccifera L.),Mock privet (Phillyrea latifolia L.),Wild olive (Olea europea var. oleaster L.) and decidious; Christ's thorn (Palirus spina-christi Mill.),Terebinth (Pistacia terebinthus L.),Styrax tree (Styrax officinalis L.) species naturally growing in Kilis ecological conditions in 2014.Research was conducted using a completely randomized block design with four replications. The crude protein (CP), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), acid detergent lignin (ADL), dry matter digestibility (DMD), digestible energy (DE), metabolizable energy (ME) and relative feed value (RFV) of the examined materials were determined.