Hareket halindeki taşıtların tekerlek baskı kuvvetlerinden alternatif enerji elde edilmesi
Alternative energy generation from the weights of moving vehicles
  1. Tez No: 409818
  2. Yazar: OMARI MASHI KHALFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İMREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji, insanoğlunun hayatında vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. İnsanoğlu, enerjinin ham ve basit hallerini (odun yakmak gibi) yüzyıllar önce kullanmaya başlamış olup günümüzde de daha modern ve kullanımı daha kolay olan şekillerini kullanmaya devam ediyor ve edecektir. Nüfus artışı, Şehirleşmenin gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte enerji ihtiyacı daha fazla artmakta ve enerji maliyeti giderek yükselmektedir. Enerji maliyetlerinin artmasından ziyade, birçok araştırmacının da belirtikleri gibi şu anda dünyada var olan enerji kaynaklarının yakın bir gelecekte tükeneceği göz önüne alınarak yeni ve alternatif enerji kaynaklarını araştırmak ve ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bu tez çalışması da alternatif enerji kaynakları üzerinde yapılan bir çalışmadır. Bilindiği üzere otoyollar üzerinde hareket etmekte olan araçlar keskin viraj gibi tehlike arz eden bölgelerde hızlarını azaltarak yavaş seyretmeleri gerekmektedir. Araç hızlarının düşürülmesini sağlamak için bu bölgelere değişik tarzda setler yerleştirilmektedir. Bu çalışmada bu setler altına yerleştirilecek hidrolik bir düzenekle, araçların tekerleklerinden bu setler üzerine uygulanan teker baskı kuvvetlerinin mekanik enerjiye dönüştürülebilmesi araştırılmıştır. Bu amaçla ileride yapılacak araştırmalara ışık tutacak bir deney seti hazırlanarak bu set üzerinde enerji eldesinin verimliliği araştırılmıştır. Araştırma sonucunda oluşturulan sistemle araç ağırlıklarından enerji elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy is one of indispensable needs of a human being. Man started to use energy in its primitive and basic forms (like burning straws, firewood e.t.c) hundreds of years ago and he still uses energy nowadays in its modern and sophisticated forms like electricity, nuclear energy e.t.c. The consumption of energy by human beings will go on as long as life exists. However; experience shows that as human life standard rises particularly in terms of developments in urbanization and technological progresses, together with the increase in human population, the energy needs, consumptions and energy costs tend to increase too. Besides the increasing energy costs, some researchers have also predicted that the fossil energy resources currently found on the earth will likely go out of their stocks in near future. By taking this concern into account, it is necessary that new and alternative energy resources be sought and put into applications. Vehicles moving along the roads are forced to slow down their speeds when they approach dangerous areas such as corners. Various warning sets and signs like bumps are located on these areas to warn the drivers to slow down their speeds. In this study, a hydraulic experimental set to be placed under the road bumps for the purpose of converting the weights of the vehicles passing over the road bumps into mechanical energy was designed and used to investigate the efficiency of that energy. The experimental set which makes use of the pressing forces (weights) of vehicle tyres to accomplish the energy conversion is expected to shade lights into future studies in this aspect of alternative energy generation. With the proposed system, it was found that energy is likely to be generated from weights of moving vehicles.