Çorum ili makrofungusları
Macrofungi of Çorum province
  1. Tez No: 409833
  2. Yazar: SİNAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN KAŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, 2011-2015 yılları arasında Çorum İli'nin farklı lokalitelerinden toplanan yenen, yenmez ve zehirli makromantarların taksonomisi konusunda yapılmıştır. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında arazi çalışmalarında toplanan bütün örneklerin fotoğrafları doğal ortamlarında çekilmiş, ekolojik, morfolojik özellikleri ve yöre halkının tür hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu, toplam iki bölüm içerisinde, yedi sınıf, 19 takım, 64 familyaya ait 308 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 38'i Ascomycota, 270'i ise Basidiomycota bölümüne aittir. Türkiye makromantar listesine göre 14 türün Türkiye için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda belirlenen türlerin açıklamaları için etiket hazırlanmıştır. Çalışmada toplanan örnekler Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Fungaryumu'nda saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between the years 2011-2015, this study were performed to discovery of three types of taxonomy of fungus: edible, inedible and poisonous ones all of which were colleted different localites from the Çorum province. Particularly during the months of autumn and spring, all photos of these species found through discoveries were taken authentically, and ecological and morphological data including reports from locals with respect to the species have been recorded. In consequence of on-site discoveries and laboratory tests, we have identified 308 taxa belonging to 64 family in 19 ordo in 7 class in 2 divisio. The 38 out of these species are from the divisio of Ascomycota, and the 270 of them belong to the divisio of Basidiomycota. According to the Turkey macrofungi list, 14 taxa were identified as a new records for Turkey. The label for descriptions of all these fungi species identified in consequence of this study has been prepared. All specimen collected during fieldwork were stored in Fungarium of the Directorate of Mushroom Application and Research Centre of Selçuk University.