Konya bölgesi için alternatif ağıl projelerinin geliştirilmesi
Development of alternative sheep housing projects for Konya region
- Tez No: 409840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UZAL SEYFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği keçi ve koyun sütünün öneminin ve kullanım alanlarının artmasıyla daha cazip hale gelmiştir. Bu artış, Konya bölgesinde kapalı barınaklarda ve geleneksel yetiştiricilik yapan küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin modern alternatif ağıl projelerine olan ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma Konya bölgesinde ihtiyaç duyulan modern mekanizasyona olanak sağlayan ve hayvan refahını dikkate alan alternatif ağıl projelerinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, barınak planlama kriterleri, hayvan refahını dikkate alan 100, 200, 500 ve 1000 hayvan kapasiteli küçükbaş hayvan barınakları tasarlanmıştır. Geliştirilen projelerin perspektif görünüşleri sketch up programıyla, plan görünüşü kesit ve detayları ise autocad programıyla çizilmiştir. Geliştirilen projelerin uygulanması, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde üretim performansını, verimliliğini ve elde edilen süt kalitesini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Sheep and goat breeding have become more attractive because of the increasing of importance of sheep and goat milk and its usage areas. This increase has been revealed that the sheep and goat breeders making conventional breeding in close housings in Konya Region need modern alternative sheep pen projects. This study has been carried out on the purpose of developing the alternative sheep pen projects providing opportunity for the modern mechanization needed in Konya region and considering animal welfare. In the study, housing planning principles and 100, 200, 500 and 1000-head capacity sheep and goat pens considering animal welfare have been designed. The perspective views of the developed projects have been drawn with Sketch-up software, the plan view section and its details of the projects have been drawn with Autocad software. The application of developed projects will increase production performance, efficiency and gained milk quality in animal breeding.