Hava fotogrametrisinde otomatik ve operatör tarafından toplanan sayısal yükseklik verilerinin harita üretim doğruluğuna etkisi
In aerial photogrammetry the effect of map production accuracy of collected automatic and collected by the operator digital elevation data
- Tez No: 409841
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada dijital fotogrametrik harita üretiminde sayısal yükseklik verisi elde etmek için kullanılan elle(manuel) ve otomatik yükseklik verisi toplama yöntemlerinin sonuç ürün olan sayısal haritanın yükseklik doğruluğuna olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla seçilen 1000x1500 m boyutlarındaki bir test alanında önce jeodezik yöntemle noktaların yükseklikleri belirlenmiş ve elde edilen bu değerler gerçek kabul edilmiştir. Sayısal kamera ile alınmış görüntüler yardımıyla da 2 metre ve 5 metre aralıklı otomatik olarak yükseklik verileri toplanmış, daha sonra aynı test alanının yükseklik verileri operatör marifetiyle elle toplanmıştır.Daha sonra bu değerler istatistiki yöntemlerle karşılaştırılarak doğruluk analizleri yapılmıştır. Otomatik olarak 5 metre aralıkla toplanan verilerden elde edilen standart sapma ±19.96 cm olarak hesaplanmıştır, 2 metre aralıkla toplanan verilerden elde edilen standart sapma ±16.38cm olarak hesaplanmıştır. Manuel olarak toplanan verilerden elde edilen standart sapma ±31.257 cm olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hand (manual) and automatic height data collection method, digital photogrammetric digital elevation map that is used to obtain data on production, the impact of the digital map products which is the height accuracy of the results were investigated. Selected for this purpose, in a 1000x1500 m dimensions test area before, heights of the points were obtained and they were accepted real. With the help of images taken with a digital camera, 2 meters and 5 meters spaced elevation data collected automatically, then the same test area elevation data was collected manually. Later analysis accuracy by comparing statistical method has been applied to these values. Automatically obtained from data collected at 5 meter intervals, standard deviation is calculated as ± 19.96 cm, obtained from data collected in 2 meter intervals, standard deviation is calculated as ± 16.38cm. Standard deviation obtained from data collected manually calculated as ± 31 257 cm.