Konya bölgesindeki tarihi yapılarda sıklıkla kullanılan sille taşı'nın bazı mekanik, minerolojik, jeokimyasal ve puzolanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some mechanical, mineralogical, geo-chemical and pozzolanic properties of sille rocks used in historical building in Konya region
  1. Tez No: 409846
  2. Yazar: MURAT SAYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ SULTAN KESKİN, YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL KANSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Anadolu coğrafyası binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir yerleşim birimidir. Anadolu'nun tam merkezinde yer alan Konya ise, Hititlerden Frigyalılara, Rumlardan Türklere kadar birçok medeniyetin kendisine miras bıraktığı çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Bu eserlerde ve yapılarda kullanılan yapı malzemelerinin özelliklerinin iyi bilinmesi, geçmişin izlerini taşıyan bu mirasın geleceğe güvenle aktarılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında, Konya Bölgesi'ndeki tarihi yapılarda sıklıkla kullanılan Sille Taşı'nın, mekanik, minerolojik, jeokimyasal ve puzolanik özellikleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, Konya'nın batısında yer alan Sille Bölgesi'ndeki volkanik lav ve tüflerden çok sayıda örnek alınmıştır. Böylece, bölgeden çıkarılan ve yörede Sille Taşı olarak bilinen Sulutas volkanitlerinin birçok farklı türü olduğu petrografik ve jeokimyasal analizlerle anlaşılmıştır. Tüm bu jeokimyasal ve petrografik açıdan farklı özellikler sergileyen lav örnekler üzerinde, ASTM ve TS standartlarına uygun olarak, ayrı ayrı mekanik deneyler yapılmış ve numunelerin mekanik açıdan da oldukça farklı özellikler sergileyebildikleri görülmüştür. Ayrıca, bölgedeki 3 ayrı birimden alınan tüf örnekler üzerinde ASTM ve TS standartlarına göre puzolanik aktivite deneyleri yapılmış ve tüflerin bu standartlara göre puzolanik özellik gösterdikleri görülmüştür. Puzolanik özellik gösteren bu tüflerle ilgili yapılan çalışmaların, Bölgedeki tarihi harçlarla ilgili yapılan çalışmalara, lavlarla ilgili yapılan araştırmaların ise Bölgede bu taşlarla yapılmış tarihi yapıların daha akılcı bir şekilde restorasyonu ve yenilenmesi ile ilgili çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolian geography is a residential area which has hosted many civilizations for decades. Konya is located center of Anatolia which has contains a large number of historical artifacts from the Hittites, the Phrygians, the Turks, the Greeks etc. Knowing the characteristics of building materials used in this artifacts and constructions have great importance because of conveying cultural heritage of artifacts to the future in confidence. In this thesis study, it was investigated that mechanical, mineralogical, geochemical and puzzolanic properties of Sille Stone which has frequently used in historical buildings in the Konya Region. In the scope of the study it was taken many samples from volcanic lavas and tuffs in Sille Region which has located in the west of Konya. It was understood from the petrographic and geochemical analyzes that there are many different types of Sulutas volcanites which has been gathered from the region and known as Sille Stones in the region. Some mechanical test standardized by ASTM and TSE regulations code were conducted on lava samples has different the geochemical and petrographic characteristics. Additional the mechanical tests, pozzolonic activate experiments conducted on three tuffs specimen collected from Sille Region and tuff specimens show pozzolonic activities according to ASTM and TSE codes. Studies on pozzolonic tuffs and lavas will provide further information for restoration and renovation of historical constructions made by Sille Stone in the region.