İntraserebral hematomlarda akut dönemde prognozu etkileyen faktörler
- Tez No: 40985
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada Şişli Etfal Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde son 2.5 yıl içinde yatan 154 İSH'da ilk 30 günde prognozu etkileyen faktörler incelenmiştir. Hastalarda cins ve yaş tayini, sigara ve alkol kullanım öyküsü, sistemik hastalık ve SVH öyküsü, rutin kan ve idrar analizi ve GKS'ye göre şuur tablosu değerlendirilmiştir. Tüm hastalarda ilk 48 saat içinde BT incelemesi yapılarak lokalizasyon (putamen, kaudat başı, talamus, lober beyin sapı, serebellum), hematom çapı (
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this retrospective study of the Neurology Department of Şişli Etfal Hospital, the factors affecting the prognosis in the first 30 days of 154 patients with intracerebral haematoma (ICH) who were hospitalized in the last 2.5 years, are observed. Sex and age, history of cigarette and alcohol usage, blood and urine analysis and history of systemic diseases and cerebrovascular accident (CVA) and conscioussness according to gloscow coma scale (GCS) are detected in all patients. Every patient had CT in 48 hours, time and according to this localization (putamen, head of caudate, thalamus, lober, brain stem and cerebellum), intraventricular hemorrhage, diameter of haematoma (