Bir eğitim hastanesinde hastabakıcılara uygulanan hizmetiçi eğitimin viral hepatitleri önlemedeki rolü
- Tez No: 40986
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
92 ÖZET Çalışmada“bir eğitim hastanesinde uygulanan hizmet içi eğitim faaliyetlerinin viral hepatit enfeksiyonlarını önlemede etkili olup olmadığı”değerlendirilmeye çalışılmıştır, bu amaçla çalışma, genel bilgiler ve araştırma bölümünden meydana gelmektedir. Genel bilgiler bölümünde sırasıyla viral hepatitlerin tanımı, epidemiyolojisi, bulaşma yolları, risk grupları, klinik belirtileri, komplikasyonları, tedavisi, korunma, kuluçka dönemleri hizmet içi eğitimin önemi, çeşitleri, özellikleri, yararlan HİE deki temel süreçleri ilgili konular incelenmiştir. Araştırma bölümünde ise Ankara da bir eğitim hastanesinde uygulanan anket formlarından elde edilen veriler tablolar halinde düzenlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bilgisayar kul lanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ise, bulgular bölümünde verilmiştir. Son olarak tartışma ve sonuç bölümlerinde sorunların çözümleriyle ilgili öneriler ortaya konmuştur. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların büyük bir çoğunluğu (%86.8) hizmet içi eğitime katılmıştır. Katılmayanların oranı ise (%13.2) dir. Hizmet içi eğitim sonrası enfekte olma durumunda azalma (%29.4) olduğu görülmüştür. Eğitim öncesi enfekte olma durumu ise daha yüksek çıkmıştır. (%70.6) '. Araştırmanın yapıldığı hastanede hizmet içi eğitim faaliyetleri nin viral hepatit enfeksiyonlarım önlemede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Hizmet içi eğitimin gerçek etkisini görmek için bu bulgu ların labrotuvar sonuçlan ile desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
93 YABANCI DİLDE ÖZET In our study we have tried find out about if inservice training i activities are effective in avoiding, infection of viral hepatitis Our study consists of general knowledge and research. While going over general knowledge we studied the definition epidemic the route of spread, treatment, protection, incubation period of viral hepatitis infection, in addition to these we also studied the importance, kinds, specialties and advantages of in service training on the basic process in in-service training. And while carrying out the research, we applied a questionnaire to the school of medicine in Ankara. We evaluated the data we obtained from the questionnaire in the form of tables, we used computers while evaluating the data. The results we obtained are explained in the section of findings. Finally, in the section of discussion and result, we put in our suggestions about how to solve the problems. The result of the research is as follows; The great majority of the questionaire participants took in-service training (86-8 %) but the ones who didn't take it make up (13.2 %) When we checked the infection rate of the ones who took in-service training, we found out that the rate (29.4 %) is falling Before the training we found out that the infection rate was (70.6 %) we have faced by the result that in-service training activities are effective in avoiding he viral hepatitis. The in-service training is more effective with laboratory results.