Aşılı asma fidanlarının vegetatif gelişmesine bazı mikroorganizmalar ile bitki büyüme aktivatörlerinin etkileri
Effects of some microorganisms and plant growth activators applications on grafted grapevine saplings vegetative growth
  1. Tez No: 409853
  2. Yazar: MUHAMMET BURAK ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye 462396 ha bağ alanı ve 4185126 ton yaş üzüm üretimi ile önemli bağcı ülkeler arasındadır. Uluslararası pazara kuru (506.5 milyon $) ve sofralık (175 milyon $) üzüm arzı ile yıllık 681.5 milyon $ gelir sağlamaktadır. Bağcılığımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, bağın ekonomik ömrünün 40 yıl, dikim mesafesinin 3 x 2 m öngörüldüğünde; 40 yılda tüm bağların yenilenebilmesi için yıllık 11560 ha bağ tesisi gerekmektedir. Bu hesaba göre Türkiye asma fidanı gereksinimi, fidan başına 6 m2 alan hesabıyla, 19.27 milyon adet yıl-1 düzeyindedir. Bağları hastalık ve zararlılardan korumak, ürün verim ve kalitesi ile bitki gelişimini artırmak için kullanılan mikroorganizmaların etkinlikleri türler ve suşlar düzeyinde ve uygulandıkları bitkisel materyale göre farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada, 41 B anacı üzerine aşılı Alphonse Lavallée sofralık üzüm çeşidi fidanlarının vegetatif gelişmesine, bazı mikroorganizmalarla (OSU142 (Bacillus subtilis)109 CFU ml-1, A18 (Agrobacterium rubi) 109 CFU ml-1, Simderma (Trichoderma spp.) 108 CFU ml-1) bitki aktivatörlerinin (ISR2000 120 ml 100 L-1, Cropset 120 ml 100 L-1) etkileri sera ortamında tüplü fidanlara uygulanarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, tüplü asma fidanı kalitesinin iyileştirilmesinde faydalı mikroorganizmalar ve bunların bitki büyüme aktivatörleri ile kombine uygulamaları ümitvar görünmektedir. Ancak, kombine uygulamalar yerine tekli uygulamaların daha uygun olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey with 462396 ha of vineyards area surface, and 4185126 tons of fresh grape production is among the most important producer countries. By supply of raisins ($ 506.5 million) and table grape ($ 175 million) to the international market is provide $ 681.5 million annual income yearly. Sustainability of the current level of our vineyards are being, the economic life of 40 years, 3 x 2 m of row distance and in order to renew get in the 40 years had to be renewed all our 462396 ha vineyards when is required to 11560 ha vineyard renew annual basis. This area saplings requirements is 19.27 million per year level with 6 m2 area surface each vinestock. Activity of microorganisms used to protect vineyards from harmful diseases and to increase yield, quality and plant growth varies by the applied genus and streins of microorganisms, and type of plant materials. In this study, effects of certain microorganisms(OSU142 (Bacillus subtilis) 109 CFU ml-1, A18 (Agrobacterium rubi) 109 CFU ml-1, Simderma (Trichoderma spp.) 108 CFU ml-1) and plant activators (ISR2000 120 ml 100 L-1, Cropset 120 ml 100 L-1) applications on vegetative growth of Alphonse Lavallée table grape variety potted saplings grafted onto 41 B rootstock were evaluated in the greenhouse condition. Consequently, the improvement of the quality of saplings by useful microorganisms and their combined application with plant growth activators appear promising. However, it was found that the combined application instead of a single application would be more appropriate results.