Tarihi ve kültürel varlıkların belgelendirilmesi ve üç boyutlu modelinin oluşturulmasında yersel lazer tarayıcıların kullanım olanaklarının araştırılması ve Karacabey Türbesi (Ankara) örneği
Investigation on the potential usage of terrestrial laser scanners in the 3D modelization and the documantation of historical and cultural assets and Karacabey Tomb model
- Tez No: 409860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üç boyutlu konum belirleme ve modelleme çalışmalarında kullanılmakta olan en son tekniklerden biride yersel lazer tarama yöntemidir. Bu yöntem tarihi eserlerin belgelenmesi, deformasyon ölçmeleri, madencilik, taşocağı ve kazı uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, kültürel mirasın korunması ve arkeoloji, afet izleme, kıyı uygulamaları, mimari ve bina ölçme, ulaşım ve altyapı gibi birçok mühendislik uygulamasında kullanılmaktadır. Üç boyutlu konum bilgileri yersel lazer tarayıcı ile ölçülürken objelerin doku bilgileri de dijital fotoğraf makinesi ve kameralar ile kaydedilmektedir. Farklı istasyonlardan bindirmeli olarak yapılan taramalardan elde edilen nokta bulutları yazılımlar sayesinde otomatik olarak birleştirilmekte ve üç boyutlu modeller elde edilmektedir. Bu çalışmada Karacabey Türbesi Faro Focus3D × 330 marka ve modelindeki lazer tarayıcı ile farklı istasyonlardan bindirmeli olarak taranmıştır. Bindirmeli taramalardan elde edilen ortak noktalar kullanılarak nokta bulutları Scene 5.3 yazılımında birleştirilmiştir. Tarayıcı dahilinde bulunan dijital fotoğraf makinesinden tarama sırasında çekilen fotoğraflar yardımıyla nokta bulutları renklendirilmiştir. Birleştirilen ve renklendirilen nokta bulutlarından Karacabey Türbesi'nin üç boyutlu modeli elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the latest techniques used in three-dimensional positioning and modeling is terrestrial laser scanning method. This method is used in many engineering applications such as documentation of historical monuments, deformation measurements, mining quarrying and excavation applications, industrial applications, cultural heritage conservation and archeology, disaster monitoring, coastal applications, architecture and building surveying, transportation and infrastructure. Three-dimensional position information measures with terrestrial laser scanners ,also object texture information are saved with the digital camera and camcorders. Point cloud which obtained from the overlap of the different stations scans are automatically combined through software, and three-dimensional models are obtained. In this study Karacabey Tomb is scanned with Faro Focus3D × 330 brand and modeled as overlap of the different stations . Point clouds combined in Scene 5.3 by using common points which are obtained from overlap scanning .Point clouds are colored by the help of photos which are taken from located within the scanner of the digital camera during the scanning . A three-dimensional model of Karacabey Tomb is obtained from the combined and colored point cloud.