Soft bağlantılı uzaylar
Soft connected spaces
- Tez No: 409859
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Topoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılan kavramların literatür bilgileri kısaca verildi. İkinci bölümde soft küme teori ve 2011 yılında Sabir ve Naz tarafından verilen soft topolojik uzaylarla ilgili temel kavramlar ve bazı özellikler hatırlatıldı. Üçüncü bölümde soft bağlantısız kümeler, soft bağlantılı kümeler, bazı yeni kavramlar ve temel teoremler verildi. Dördüncü bölümde soft bağlantılı uzay kavramı ve temel teoremler verildi. Beşinci bölümde soft bağlantılı alt uzay, soft kapanış noktası, soft yoğun küme kavramları ve bunlarla ilgili örnekler verilip bazı yeni teoremler verildi. Altıncı bölümde soft bileşen kavramı ve özellikleri incelenip bazı yeni teoremler verildi. Yedinci bölümde soft tamamen bağlantısız uzay kavramı verilip özellikleri incelendi. Son bölümde soft lokal bağlantılı uzay kavramı verilidi ve temel özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
This study consists of eight sections. In the first section; the introduction which has been summarized briefly literatüre knowledge of concepts used in thesis was given. In the second section; the basic concepts and some properties about soft set theory and soft topological spaces was proposed Shabir and Naz in 2011 were reminded. In the third section; the definition soft disconnected sets, soft connected sets, some new concepts and basic theorems in the soft topological spaces were given. In the fourth section; the definition of soft disconnected spaces, soft connected spaces, some new concepts and basic theorems in the soft topological spaces were given. In the fifth section; the definition of soft connected subspaces, soft cluster point, dense of set, some new concepts and basic theorems in the soft topological spaces were given. In the sixth section; the definition of soft components, some new concepts and basic theorems in the soft topological spaces were given. In the seventh section; the definition of soft totally disconnected spaces, some new concepts in the soft topological spaces were given. In the last section section, the definition soft local connected spaces, some new concepts basics in the soft topological spaces were given.