Merkez dışı hidrojenik safsızlık bulunduran küresel kuantum nokta yapıların elektronik bağlanma enerjisinin pertürbasyon yöntemiyle incelenmesi
Investigation of electronic bounding energy of spherical quantum dot wi̇th off-center hydrogenic impurity using perturbation method
  1. Tez No: 409861
  2. Yazar: FATMA BETÜL ŞİRECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında pertürbasyon yöntemi ile kuantum nokta yapılarının elektronik özellikleri safsızlığın konumuna göre incelendi. Merkezinde hidrojen tipi bir safsızlık bulunan sonsuz küresel simetrik potansiyelle sınırlandırılmış bir-elektronlu kuantum nokta yapının taban ve bazı uyarılmış durumların enerji özdeğerlerini ve dalga fonksiyonlarını Kuantum Genetik Algoritma (KGA) metodu ile belirlendi. Enerji özdeğerleri Hartree-Fock-Roothaan metodu ile hesaplandı. Sistemin dalga fonksiyonları, STO ların lineer bileşiminden oluşan tek-elektron spin orbitallerinden oluşturuldu. Sazsızlığın merkezde olduğu durumda KGA ile belirlenen enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları kullanılarak, safsızlığın merkezden D kadar kayması durumunda bu enerji seviyelerine gelen katkı pertürbasyon metodu ile farklı nokta yarıçapları için hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Assoc. Prof. Ercan TÜRKKAN In this thesis, electronic properties of Quantum dots was examined according to the position of impurity using perturbation method. Spherical quantum dot with one electron on-center hydrogenic impurity confined infinite spherical potential ground and some excited states energy eigenvalues and wave functions were determined by KGA method. Energy eigenvalues was calculated with Hartree-Fock- Roothaan (HFR) method. Wave functions were created the linear combination of Slater type orditals (STOs) consist of a single electron spin orbitals. The contributions of these energy levels according to impurity shiffting from the center of quantum dot to D was calculated using perturbation method for different dot radii.