Bodipy temelli fonksiyonel ligandların sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of ligands based on bodipy and the investigation of their spectrostroscopic properties
  1. Tez No: 409869
  2. Yazar: EMEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, anten grubu Bodipy merkezinin, uyarıldıktan sonra aldığı enerjiyi bağlanan metal iyonuna aktarma yetisi incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle bir ucu Bodipy ve diğer ucu ligand özelliği gösterebilen yapılar hazırlanmıştır. Metal iyonunun hazırlanan Bodipy temelli liganda bağlanmasından sonra temel ve uyarılmış hallerinin elektronik geçişleri ve floresan şiddetindeki değişimler araştırılmıştır. Son ürün olarak iki Bodipy türevi hazırlanmıştır (Bodipy 1, 2). Hazırlanan Bodipy temelli yapıların spektroskopik veriler doğrultusunda hangi metal iyonu için seçiciliğin tespiti ve dolayısıyla kemosensör olarak kullanılabilmesinin tartışması yapılmıştır. Sonuçlar Bodipy 1 bileşiğinin Cr(III) iyonu için, Bodipy 2 bileşiğinin ise Cu(II) iyonu için hassas ve seçici olduklarını ortaya koymuştur ve bu bileşiklerin ilgili metal iyonları için floresans kemosensör olarak kullanılabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the energy transferring ability of Bodipy as antenna group to metal ion was investigated after its excitation. To this aim, the structures with Bodipy and ligand property were firstly prepared. After the binding of metal ion to the ligand based on Bodipy, the basic electronic transitions and the changes in the fluorescence intensity were investigated. Two Bodipy derivatives as final product were prepared (Bodipy 1, 2). The selectivity studies of the prepared Bodipy structures to metal ion were carried out depend on their spectroscopic data and discussed to the using as chemosensor. The results shown that Bodipy 1 and Bodipy 2 have a selectivity for Cr(III) ion and Cu (II) ion, respectively. It could be claimed that these compounds could be use as fluorescence chemosensor for Cr (III) and Cu (II) ions, respectively.