Farklı münavebelerde doğrudan ve geleneksel ekim yöntemlerinin toprağın bazı fiziksel özellikleri üzerine etkileri
Effects of conventional and direct sowing methods in different crop rotations on some soil physical properties
  1. Tez No: 409870
  2. Yazar: MEHMET KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı münavebelerde doğrudan ve geleneksel ekimin toprağın bazı fiziksel özellikleri üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla farklı toprak işleme ve ekim nöbeti uygulanan parsellerden alınan toprak örnekleri analiz edilmiş ve arazi ölçümleri yapılmıştır. Her parselin orta noktalarından, parseli temsil edecek şekilde, 0-20 cm derinlikten bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınmıştır. Bozulmuş toprak örneklerinde toprak tekstürü, zerre yoğunluğu (Pk), tarla kapasitesi (TK), solma noktası (SN), faydalı su (FS), agregat stabilitesi (AS), pH, elektriki iletkenlik (EC), kireç, organik madde (OM), toplam azot (N), amonyum ve nitrat azotu tayinleri yapılmıştır. Bozulmamış toprak örneklerinde hacim ağırlığı (Pb), hesaplanan gözeneklilik (Ph), ölçülen gözeneklilik (Pö), hacimsel tarla kapasitesi (TKv), hacimsel solma noktası (SNv), hacimsel faydalı su (FSv), gözenek büyüklüğü dağılımı belirlenmiştir. Parsellerde 0-40 cm derinlikte penetrasyon ölçümleri yapılmıştır. Yapılan uygulamalardan Pb, Ph, FS ve 10µm'den büyük gözeneklilik istatistiksel olarak %10 düzeyinde etkilenirken, SN, SNv, FSv, Pö, 10-0.2µm arası gözeneklilik ve 0.2µm'den küçük gözeneklilik istatistiksel olarak %5 düzeyinde etkilenmiş, aynı şekilde TK, TKv, AS ve penetrasyon direnci istatistiksel olarak %1 düzeyinde önemli ölçüde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effects on some soil physical properties of conventional and direct sowing methods in different crop rotations. For this purpose, soil samples taken from different tillage and rotation plots were analyzed and land measurements were made. Disturbed and undisturbed soil samples were taken from 0-20 cm soil depth, the midpoint of every plot, as to represent the plots. Soil texture, particle density (Pk), field capacity (TK), wilting point (SN), available water (FS), aggregate stability (AS), pH, electrical conductivity (EC), lime, organic matter (OM), total nitrogen (N), ammonium and nitrate nitrogen contents of the soil was analysed at disturbed soil samples. Bulk density (Pb), calculeyted porosity (Ph), measured porosity (Pö), volumetric field capacity (TKv), volumetric wilting point (SNv), volumetric available water (FSv) and pore size distrubution was determined at undisturbed soil core samples. Penetration resistance measurements were made at 0-40 cm soil depth in every plot. Pb, Ph, FS, and >10 µm porosity were changed with field treatments at %10 level by statistical. While SN, SNv, FSv, Pö, 10-0.2 µm porosity and