Sulu ortamlardaki bazı uçucu organik bileşiklerin kaliksarenler kullanılarak algılanma özelliklerinin incelenmesi
Examination of sensing properties for some volatile organic compounds by using calixarenes
- Tez No: 409883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Kuartz Kristal Mikrobalans (QCM) metoduyla, çeşitli kaliks[4]aren türevlerinin sulu ortamlardaki bazı uçucu organik bileşiklere (UOB) karşı algılama özellikleri incelenerek etkili ve verimli sensör-analit ikilisi belirlendi. Bu amaçla ilk olarak farklı fonksiyonel grupları olan kaliks[4]aren türevleri sentezlendi ve yapıları çeşitli spektroskopik metotlarla doğrulandı. Daha sonra sentezlenen kaliks[4]aren türevleri, kloroform içerisindeki çözeltileri halinde QCM kristal yüzeyine drop casting (damlatma) kaplama yöntemiyle kaplanarak kaliks[4]aren filmleri oluşturuldu. Elde edilen kaliks[4]aren kaplı QCM sensörlerin sulu ortamdaki toluen, aseton, etanol, n-hekzan, metanol, ksilen, kloroform, etilasetat, diklorometan, karbon tetraklorür gibi UOB buharlarına karşı tepkileri incelendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde en etkili ve verimli sensör-analit ikilisinin benzoil grubu ihtiva eden K7 türevi ile kaplanmış QCM sensörü ve karbon tetraklorür buharı ikilisi olduğu ortaya çıktı. Sonuç olarak hem kaliksaren türevlerinin boşluklu yapısının ve fonksiyonel gruplarının hem de UOB'lerin yapılarının algılamada önemli rol oynadığı ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the gas sensing behaviours of various calixarene derivatives towards vapors of Volatile Organic Compounds (VOCs) in aqueous media using Quartz Crystal Microbalance (QCM) technique. Thus the sensor-analyte pair was specified. For this purpose, various calix[4]arene derivatives were firtly synthesized and their structures were confirmed. After that, the prepared calix[4]arene derivatives as their solutions in chloroform were coated on quartz crystal surface by using drop casting method to obtain calix[4]arene films. The obtained calix[4]arene-coated QCM sensors were used to determine responses of calix[4]arene films towards to VOCs such as toluene, acetone, ethanol, n-hexane, methanol, xylene, chloroform, ethyl acetate, dichloromethane, and carbon tetrachloride. From the results, it was revealed that QCM sensor coated with K7 derivative possessing benzoyl group and carbon tetrachloride pair was most effective and efficient sensor-analyte pair. As a results, it was understood that both the calix[4]arene cavity and functionalities, and structures of VOCs played an important role in sensing.