Aromatik yapı içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polymers containing aromatic structure
- Tez No: 409885
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Aromatik yapı ve Anhidrit grup içeren ko- ve ter- polimer türleri sentezlenmiş, elde edilen bu ürünlerin volumetrik olarak asit sayıları, Jel Geçirgenlik Kromotografisi (GPC) ile Molekül Ağırlıkları tayin edilmiştir. Sentezlemiş olan polimer türlerinin Termal Gravimetrik Analiz (TGA), FT-IR ve 1H-NMR spektroskopileri ile yapıları aydınlatılmış, polimer bileşimindeki monomerlerin mol fraksiyonları tayin edilerek yüzde içerikleri hesap edilmiş ve spektroskopik olarak hesaplanan miktarlarıyla kıyaslanmıştır. Sentezlenmiş olan NTBA-MA, NHMA-MA, HEMA-MA, AB-MA kopolimerlerinin ve NTBA-MA-ST, NHMA-MA-ST, HEMA-MA-ST, NTBA-MA-AB, NHMA-MA-AB, HEMA-MA-AB terpolimerleri ve sentezlenen bazı polimerlerin 2-Hidroksietil Metakrilat (HEMA) ile modifikasyonu yapılmış ve spektroskopik olarak FT-IR ile yapıları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, co- and ter- polymer species containing Aromatic structure and anhydride group synthesized, the resulting these products acid number determined volumetrically, Molecular weights of polymers were determined by Gel Permeation Chromatography (GPC). Synthesized Polymers species structures with the structures with thermal gravimetric analysis (TGA), FT-IR and 1H-NMR spectroscopy characterized, the values mol fractions of monomers in the synthesized polymers by assigning percent quantities are calculated and percent quantities calculated spectroscopically with quantities determined volumetrically are compared. Synthesized co- and ter- polymers; modified 2-Hydroxyethyl Methacrylate(HEMA), FT-IR structures have been characterized spectroscopically.