Bitümlü sıcak karışımlarda katkı maddesi olarak Pr Plast S kullanımının araştırılması
The investigation of using Pr Plast S as an additive in hot mix asphalt
- Tez No: 409893
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Asfalt kaplamalarda, yüksek sıcaklık ve uzun yükleme sürelerinin etkisiyle deformasyonlara karşı direnç azalmakta ve başta tekerlek izi olmak üzere birçok bozulma oluşmaktadır. Özellikle ağır trafik yüklerinden dolayı oluşan tekerlek izi deformasyonları, yolun geometrik standartlarını olumsuz etkilemekte ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bitümlü sıcak karışımlarda tekerlek izi oluşumuna karşı direnci arttırmak amacıyla birçok katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinden bir kısmı bitümü modifiye ederek karışım özelliklerini iyileştirir. Bazı katkı maddeleri ise doğrudan karışıma katılır ve kaplamanın mühendislik özelliklerini iyileştirir. Bu çalışmada katkı maddesi olarak Pr Plast S kullanılmıştır. Pr Plast S katkı maddesi rejenere polyolefinden elde edilmekte ve karışımlara doğrudan eklenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde %3.0 -3.50 -4.0 -4.5 -5.0 -5.5 -6.0 bağlayıcı oranlarında orijinal katkısız, %0.40 Pr Plast S katkılı ve %0.80 Pr Plast S katkılı üç grup numune üretilmiştir. Toplamda 84 adet Marshall briketi üretilmiştir. Marshall Tasarım Yöntemi ile üç grup karışım için optimum bitüm miktarları tespit edilerek mühendislik özellikleri karşılaştırılmıştır. Katkı maddesinin optimum bitüm miktarını arttırmakla birlikte karışım özelliklerini iyileştirdiği gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Hamburg Tekerlek İzi Deneyi için yoğurmalı sıkıştırıcı kullanılarak optimum bitüm oranlarında katkılı ve katkısız numuneler üretilmiştir. Tekerlek izi deneyleri sonucu en yüksek tekerlek izi deformasyonları orijinal katkısız numunelerde, en düşük tekerlek izi deformasyonları ise %0.80 Pr Plast S katkılı numunelerde görülmüştür. Pr Plast S katkı maddesinin tekerlek izi oluşumuna karşı direnci arttırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the asphalt pavements, the amount of resistance to the deformations decreases and mainly ruts and also many corruptions occur because of the effects of the high temperature and the long duration of loading. Especially because of the heavy traffic load of the rut deformations, affect the geometric standards of the road in a negative way and cause economic losses. Several additives are used in the formation of bituminous hot mix pavement to improve the resistance to the rutting. Some part of these additives modify the bitumen and this contributes to improve the properties of the mixture. But some part of the additives are directly joined the mixture and this way improve the engineering properties of the coating. In this study, Pr Plast S were used as additives. Pr Plast S is obtained from regenerated polyolefin and is added directly to the mixture. In the first part of the study, three groups of samples were manufactured; the first group includes %3.0 -3.50 -4.0 -4.5 -5.0 -5.5 -6.0 binding ratios without additives samples , second one includes the samples with the ratio of %0.40 Pr Plast S additives and then the last one includes samples with the ratio of %0.80 Pr Plast S additives. In total, 84 Marshall briquettes were manufactured. The optimum amount of bitumen were determined for each groups with respect to the Marshall Design Method and compared the engineering properties of each groups. It was observed that using additives increase the amount of the optimum bitumen and improve the properties of the mixture. In the second part of the study, with and without additives at optimum bitumen samples were manufactured by using gyratory compactor for Hamburg Rutting Test. Rutting test results show that the highest rut deformation is in the original pure sample and the lowest rut deformation is in the sample which has %0.80 Pr Plast S. Whole study show that the using of Pr Plast S additives increase the resistance to the amount of rutting.