Doğrudan yol vermeli sabit mıknatıslı senkron motor tasarımı ve tasarım optimizasyonu
Line start permanent magnet synchronous motor design and design optimization
- Tez No: 409900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında doğrudan yol vermeli sabit mıknatıslı senkron motor (LSPMSM) tasarımı yapılmıştır ve bu tasarım için ANSYS/ Rmxprt programı kullanılmıştır. LSPMSM'lerin çok farklı rotor yapıları ve mıknatıs yerleşim şekilleri vardır. Tasarlanan motor modeli olarak gömülü mıknatıslı rotor yapısı seçilmiştir. Seçilen yapı rmxprt programı ile tasarlanmış ve programın içerisinde bulunan optimizasyon tekniklerinden genetik algoritma seçilerek mıknatıs boyutları, oyuk boyutları ve motor uzunluğu optimize edilerek minimum maliyette maksimum verim elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre motor parametreleri optimum değerlerle değiştirilmiş ve yeniden analiz edilmiştir. Bu çalışmada, düşük güçlü bir doğrudan yol vermeli sabit mıknatıslı senkron motor tasarımı yapılmış ve oluşan momentler incelenmiştir. Diğer motorlardan farklı olarak bu yapıda bulunan frenleme momentini mıknatıs malzemenin cinsi ya da boyutlarının etkilediği görülmüştür. Bu motor tasarımı ile daha detaylı çalışmalara bir altyapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, line start permanent magnet synchronous motor (LSPMSM) design has been accomplished and used ANSYS/Maxwell software for modeling. Line start permanent magnet synchronous motors have lots of rotor structure and magnet configuration. Interior permanent magnet rotor structure have choosen as a designed motor Selected structure has been designed by rmxprt and choosen genetic algorithm as a optimization technique. Magnet dimension, slot dimension and motor lenght have been optimized and try to attain minimum cost maximum efficiency. First design parameters have been changed optimum values and analyzed again. In this study, line start permanent magnet synchronous motor design has been carried out and examined resulting torque. Difference of the other motor type LSPMSM has braking torque, magnet dimension or type effect the braking torque. The infrastructure has been trained for detailed studies with this motor design.