TCDD'nin Kütahya tren garı gişe hizmetlerinde dışkaynaklardan yararlanma model önerisi
Qutsourcing applications in TCDD (Turkish railway foundation) Kütahya Station and ticket sales services and a model suggestion
  1. Tez No: 145878
  2. Yazar: ALİ RIZA AR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Tren istasyonları insan hayatının vazgeçilmezi olan ulaşım ihtiyacını karşılamak ve insanlara ulaşım hizmeti sunmak amacıyla kurulmuş önemli organizasyonlardır. Ülkemizdeki ulaşım ağı ile ulaşım hizmeti sunan kuruluşlardan biride T.C.D.D dır. Kütahya tren garında beklenen düzeyde kaliteli hizmet verilememekte, çağdaş yönetim ve organizasyon yapısının bulunmaması gişe hizmetleri yönetimini güçleştirmektedir. Dış kaynaklardan yararlanma yöntemi, çağdaş bir yönetim ve organizasyon anlayışıdır. Dışkaynaklardan yararlanma yöntemi temel yeteneği olan hizmetleri planlama koordinasyon, ar-ge v.b. kendisi yapacak, temel yatırımlar ve işletmecilik hizmetleri dışında yapılması gereken hizmetleri ise taşeron işletmelere yaptırarak işletmecilik maliyetlerini daha düşük düzeye düşürme, yeni yatırımlar için kaynak transferi sağlama, piyasadan yetişmiş kalifiye personeli gişe hizmetlerinde çalıştırmak yoluyla kaliteli hizmet üretecektir. Bu şekilde amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan istasyon yönetimi daha düşük maliyetle daha etkin ve verimli bir yapıya kavuşarak işletme başarısını artıracaktır. Yapılan araştırmada; Kütahya tren garındaki gişe işletmeciliği hizmetlerinde dışkaynaklardan yararlanma yöntemi'nin, işletme maliyetlerine etkisi, hizmet kalitesindeki değişime etkisi, gişe önlerindeki sıraların daha çabuk ortan kalkması için neler yapılabileceği, dışkaynaklardan yararlanma yöntemi ile yatırım harcamalarının bir kısmının taşeron işletmelere yaptırılmasının yeni kaynak temini ve teknoloji transferine etkisi, yönetimde esneklik ve kurum vizyonu düzeyinde etkisi incelenmiştir. Kütahya tren gar'ı gişe hizmetlerinde dışkaynaklardan yararlanma yönetiminin bir model olarak uygulanması halinde hizmet kalitesinin artacağı, azalacak olan işletme maliyetlerine karşılık, artan hizmet kalitesi ve yenilenen teknoloji ile;“Kütahya gar gişe hizmetlerinde dışkaynaklardan yararlanma modeli”nin uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT T.C.D.D. is one the establishments that provides transportation with its transportation network in our country. The expected quality level of service cannot be given at the Kütahya Railway Station and the absence of modern administration and organization structure make the administration of cash-desk hard. On the method, the company will produce services or do the jobs which are of the crucial importance such as the service planning, coordination, knowhow and knowwhy and the services and jobs besides the fundamental investments and fundamental administration services will be done by the subcontractors that will enable the company to reduce the administration expenses and provide source transfer for new investments, and outsourcing will produce quality service by employing qualified employee from the public on the cash-desk.. The railway station administration which tries to realize its aims in this way will increase its administration success by gaining a structure which has lower expenditures but more effective and productive structure. On the research carried out, the applicability of outsourcing in services and its effects on the administration expenses and on the shift of the service quality at the Kütahya Railway Station has been studied. What outsourcing could do in order to ease the queue rows in front of the cash-desks and the effect of having the sub-contractors do some of the investment expenses with outsourcing on the allocation of new funds and technology transfer, and the effect of outsourcing on the administration flexibility and its institutional prospects have been worked out. In the event of using outsourcing method as a model at Kütahya railway station cash-desk services; the service quality will increase, and with the increasing service quality as oppose to decreasing management expenses and with the renewed technology it has been understood that the model of outsourcing at the Kütahya Railway Station Cash-desk Services is applicable.In the event of using outsourcing method as a model at Kütahya railway station cash-desk services; the service quality will increase, and it has been understood that the model of outsourcing at the Kütahya Railway Station Cash-desk Services is applicable with the increasing service quality as oppose to decreasing management expenses and with the renewed technology.