Akdeniz bölgesinde serada kesme çiçek üretim ekonomisi
  1. Tez No: 4100
  2. Yazar: HASAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
V ÖZ Bu çalışmada Akdeniz bölgesinde yer alan ve serada kesme çiçek üreten işletmelerin ekonomik yapıları ile faaliyet sonuçları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve sorunlar araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen işletmelerin kesme çiçek tür ve çeşitlerine göre elde ettikleri verim, brüt kar ve benzeri kriterler yönünden gerek işletme grupları, gerekse bölgeler arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. Özellikle Adana'daki işletmelerin tamamı plastik seralarda ve sadece gül yetiştiriciliği yaparlarken, Antalya'daki işletmelerin büyük çoğun 1 uğunun (.% 88) cam seralarda üretim faaliyetlerini sürdürdükleri görülmüştür. Ayrıca Adana'da bir grup üretici kaloriferle ısıtma uygulayarak yüksek verim, üretim ve satış değerine ulaşabilmişlerdir. Antalya'daki işletmeler ise çok sayıda kesme çiçek tür ve çeşidi ile üretim faaliyetinde bulunmalarına rağmen, teknik bilgi ve deneyim eksiliği nedeniyle oldukça düşük verim ve üretim düzeyi gerçekleştirebilmişlerdir. Nitekim, Adana'da işletmeler ortalamasında dekara gayrisafi üretim değeri, değişen masraflar ve brüt kar sırasıyla 3.094.763 TL, 1,592,379 TL ve 1,502,384 TL olurken; Antalya için bu değerler 1,972.886 TL, 1.345.042 TL ve 627,844 TL olmuştur, çeşitli altyapı ve üretim sorunlarına rağmen, gelişmekte olan bir tarım sektörü niteliğinde olduğu belirlenmiştir,
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the economic structures of cut flower holdings located at ilediterrenean region were examined and the results of their production activities under greenhouse conditions «ere analyzed. Hain problems «ere also exposed. The results of economic analysis have shown big differences both between holdings and the regions according to the criteria such as yield, gross margin etc. Particularly, the holdings in Adana province have produced only the rose varieties. Also, all producers have practiced their agricultural activities under plastic covered greenhouses. In some holdings central heater has been used and for this reason they obtained higher yield and production value. On the other hand, in Antalya province although most of the producers have practiced their production activities under glasshouses {88 %) with «»any kind of cut flowers, because of inadequate technical knowledge and experience, they obtained lower yield and production value, In Adana, the values of gross production value, variable costs and gross »argin were calculated as 3,094,763 TL, 1,532,373 TL and 1,502,384 TL respectively. The same values for Antalya province were realized as 1.372,885 TL, 1,345.042 TL and 627,844 TL, Although having some production and foundation problems, this agricultural sector has been developing continuously,