Isı değiştiricilerinde Ashby yaklaşımı ile malzeme seçimi
Material selection of heat exchangers using Ashby approach
  1. Tez No: 410025
  2. Yazar: MUHAMMET YÜCEL İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN ŞEKERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Isı değiştiricileri tasarımında doğru malzemenin belirlenmesi çok önemli bir adımdır. Yapılan çalışmada çok sayıdaki mühendislik malzemesinin arasından en uygun malzemeyi seçebilmek için çok kriterli karar verme mekanizmaları incelenmiştir. Bu mekanizmaların incelenmesi sonucunda ısı değiştiricilerinin malzemesini seçmek için en uygun yöntemin Ashby yaklaşımı olduğuna karar verilmiştir. Detaylı bir şekilde incelenen Ashby yaklaşımı ile üç farklı ısı değiştiricisinin malzemeleri seçilmiştir. Seçilen ısı değiştiricilerinde genel olarak istenen özellikler, sebepleriyle birlikte açıklanmıştır. Üç farklı durum için Ashby yaklaşımı uygulanmıştır. Her bir ısı değiştiricisi için malzeme seçimi yapılırken CES EduPack adlı programda çizilen malzeme grafiklerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Selection of suitable material for heat exchanger design is very important step. In this study, multi criteria decision making methods are studied to select most suitable material within vast amount of engineering materials. Ashby approach is decided to be used for selection of suitable material in heat exchanger. Ashby approach is fully investigated and materials are selected for three different heat exchangers by using it. Properties of the heat exchangers are explained with causes. Three different situations are examined with Ashby approach. Material graphics are used for material selection in these cases which are created in CES EduPack.