İstanbul ili ve yakın çevresinin Cynipidae (Insecta: hymenoptera) faunasının araştırılması
Investigation of fauna of Cynipidae (Insecta: hymenoptera) in İstanbul province and its environs
- Tez No: 410030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan İstanbul ili ve yakın çevresinde Ekim 2012-Eylül 2013 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarında konukçu bitki türleri üzerinden Cynipidae familyasına ait galler toplanmış ve laboratuvar ortamına getirilmiştir. Laboratuvardaki yetiştirme ortamında gallerin gelişmesi ve ergin çıkışı beklenmiş, çalışmalar sonucunda 29 türe ait 265 ergin birey elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda araştırma bölgesinden Aylacini tribusundan 1 cinse ait 1 tür, Cynipini tribusundan 12 cinse ait 58 tür, Diplolepidini tribusundan 1 cinse ait 4 tür ve Synergini tribusundan 3 cinse ait 16 tür olmak üzere toplam 79 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen bu türlerden 9 türün Türkiye Faunası için yeni kayıt olduğu belirlendi. Bu türler Andricus glandulae, A. serotinus, Cynips longiventris, Trigonaspis megaptera, Phanacis hypochoeridis, Synergus dacianus, S. diaphanus, S. physocerus ve S. radiatus'tur. Buna ilaveten Andricus cinsine ait 12 tür, Aphelonyx cinsine ait 2 tür, Callirhytis cinsine ait 1 tür, Ceroptres cinsine ait 2 tür, Cerroneuroterus cinsine ait 2 tür, Chilaspis cinsine ait 1 tür, Cynips cinsine ait 3 tür, Diplolepis cinsine ait 3 tür, Dryocosmus cinsine ait 1 tür, Phanacis cinsine ait 1 tür, Plagiotrochus cinsine ait 1 tür, Synergus cinsine ait 13 tür ve Trigonaspis cinsine ait 2 tür olmak üzere toplam 44 tür çalışma alanından ilk kez kaydedildi. Her bir türün sinonimleri, yaşam döngüleri, konukçu bitki ve/veya konukçu galleri, gal yapıları, fenolojileri, lokaliteleri ve hem Türkiye hem de Dünya dağılımları verildi.
Özet (Çeviri)
Cynipidae family galls on host plants were collected and carried to laboratory, in the Marmara Region including Istanbul province and its environs between October 2012 and September 2013. The galls were checked on laboratory condition and 265 adult wasp specimens belonging to 29 species were obtained. In result of this study 1 species belonging to 1 genus in Aylacini and 58 species belonging to 12 genera in Cynipini and 4 species belonging to 1 genus in Diplolepidini and 16 species belonging to 3 genera in Synergini were recorded from study area. 9 of total 79 determined species were recorded the first time from Turkey. These species are Andricus glandulae, A. serotinus, Cynips longiventris, Trigonaspis megaptera, Phanacis hypochoeridis, Synergus dacianus, S. diaphanus, S. physocerus and S. radiatus. Furthermore, 12 species belonging to Andricus genus, 2 species belonging to Aphelonyx genus, 1 species belonging to Callirhytis genus, 2 species belonging to Ceroptres genus, 2 species belonging to Cerroneuroterus genus, 1 species belonging to Chilaspis genus, 3 species belonging to Cynips genus, 3 species belonging to Diplolepis genus, 1 species belonging to Dryocosmus genus, 1 species belonging to Phanacis genus, 1 species belonging to Plagiotrochus genus, 13 species belonging to Synergus genus and 2 species belonging to Trigonaspis genus were recorded the first time from study area. Synonyms, life cycles, host plants and/or host galls, gall structures, phenologies, localities, Turkey and world distributions of the each species are also given.