Türkiye'deki Thymbra L. (Lamiaceae) cinsinin polen ve tohum morfolojisi
Pollen and seed morphology of the genus Thymbra L. (Lamiaceae) in Turkey
- Tez No: 410037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de doğal olarak yetişen Thymbra L.(Lamiaceae) cinsinin 3 türüne ait 5 taksonun polen ve tohum morfolojileri ışık (LM) ve elektron mikroskobunda (SEM) karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Cins üyelerinin polenleri izopolar, suboblat şekilli olup hekzakolpat apertüre sahiptir. Ekzin ve intin kalınlıkları tüm taksonlarda farklılık göstermiştir. Cins üyelerinin polen yüzeyi ornamentasyonu biretikulattır. Kantitatif değere sahip bütün karakterler taksonlar arasında farklılık göstermektedir. Cins üyelerinin tohumları oblong-elipsoidal şekillidir. Tohumların yüzeyinde bulunan ornamentasyon retikulat veya retikulat-rugoz şeklindedir. Tohumlar genelde kahverengi ve siyah renktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pollen and seed morphology of 5 taxa belonging to 3 species of the genus Thymbra growing naturally in Turkey were comparatively examined using light (LM) and scanning electron microscopes (SEM). Pollens of the members of genus Thymbra was determined isopolar, suboblate and have hexacolpate aperture. Thicknesses of exine and intine show differences in all Thymbra taxa. Pollen ornamentations of the genus members are bireticulate. All quantitative measurements show differences between all taxa. Seeds are oblong-elipsoidal. Seeds surface ornamentations are reticulate or reticulate-rugose. Seeds colors are usually brown or black.