Hibrit kompozit bir dişlinin tasarımı, üretimi ve analizi
Design, manufacturing and analysis of a composite gear
  1. Tez No: 410038
  2. Yazar: RECEP İZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez kapsamında hibrit kompozit bir dişlinin tasarımı, üretimi ve analizi yapılmıştır. Hibrit kompozit dişliler ve analiz metotları konusunda literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması hibrit kompozitlerin ve hibrit kompozit dişlilerin geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu göstermiştir. Kompozit malzemelerin yapısı ve üretim metotları üzerinde durulmuştur. Sonlu elemanlar metodunun ve ANSYS sonlu elemanlar yazılımının temel prensipleri anlatılmıştır. Dişlinin tasarımı, üretimi ve genel analitik çözüm metodu incelenmiştir. Dişlinin farklı parametrelere göre beş farklı tasarımı oluşturulmuştur. ANSYS programında dişlinin yapısal analizleri yapılmıştır. 300, 400, 500, 600, 800 ve 1000 dev/dak dönüş hızlarında, beş farklı tasarım için yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Gerilme ve şekil değiştirme sonuçları elde edilerek bu sonuçlar tablolar ve grafikler şeklinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Designing, manufacturing and analyzing of a hybrid composite gear was done within the scope of this thesis. Literature survey was made about hybrid composite gears and their analysis methods. The literature survey showed that hybrid composites and hybrid composites gears have a wide range of application area. Structure and manufacturing techniques of composite materials were mentioned. Fundamental principles of finite element method and ANSYS finite element software were explained. Design, manufacturing and general analytical solution of the gear were investigated. Five different designs were constituted by means of different gear parameters. Structural analyses of the gear were done in ANSYS software. The structural analyses were performed for five different designs at 300, 400, 500, 600, 800 and 1000 rpm rotational speeds. Stress and strain results were obtained and they were demonstrated by means of graphics and tables.