Türk-Osmanlı âlimlerinin Arap belâgatına yaptıkları katkılar (XVII-XVIII. asırlar)
Turkish-Ottoman scholars who have Arabic works on Arabic rhétorique and their works in the 17th and 18th centuries
  1. Tez No: 410036
  2. Yazar: İBRAHİM ŞABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezimizin konusunu XVII.-XVIII. asırlarda Türk-Osmanlı âlimleri ve bunların Arap belâgatına dair Arapça eserleri teşkil etmektedir. Bu dönemlerde şerh, haşiye ve talik adı altında yapılan çalışmaların telif eserlerden çok daha fazla olduğu görülüyor. Sözü edilen bu eserlerde, üzerinde çalışma yapılan metnin yeniden yorumlanıp açıklanması, bazen de farklı bir seviyede yeniden yapılandırılması hedeflenmiştir. Buna bağlı olarak bu çalışmalar genel olarak asıl metin kadar hatta bazen daha çok ilgi görmüştür. Tezimizde bu çerçevede XVII.-XVIII. asırlarda yaşamış ve belagat sahasında eser vermiş Türk-Osmanlı âlimlerinin kısaca hayatı verildikten sonra, eserlerine geçilerek bunlar tanıtılmış ve varsa yazma nüshalarının bazısının tavsifi diğerlerinin de kütüphane numaraları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to study the Turkish-Ottoman scholars who have Arabic works on Arabic rhétorique and their works in the 17th and 18th centuries. During this period it is observed that the commentary works under the subject-matters of adjournement, annonation, footnote are more than their original ones. Within the above mentioned works, it was aimed to explain the text after re-evaluation and to reconstruct it, in a different level. Thus, these works are looked upon as much as the original ones, and sometimes more than that. Having studied shortly the Turkish-Ottoman scholars who lived in the 17th and 18th centuries and who have Arabic works on Arabic rhétorique, we introduced their works and described some of them that exsist in Turkish libraries, indicating the numbers of the libraries for the rest of the copies.