Kayıt dışı ekonomi olgusu ve bu olguya etki eden faktörlerin analizi
Shadow economy case and analysis of factors affecting this case
  1. Tez No: 410044
  2. Yazar: GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kayıt dışı ekonomi; tanımı, nedenleri ve göstergeleriyle birlikte bir bütün olarak değerlendirmesi gereken, önceleri daha çok gelişmekte olan ülkelerde tartışılırken, bugün gelişmiş ülkelerde de önemli boyutlara ulaşmış olan bir kavramdır. Kayıt dışı ekonomi vergi gelirlerini azaltarak kamusal mal ve hizmet arzını sınırlamakta, bütçe açıklarına neden olmakta, kayıtlı ekonomide çalışanlar aleyhine haksız rekabete yol açmakta, maliye ve para politikalarının etkinliğini azaltmaktadır. Kayıt dışı ekonomi çok sayıdaki motivasyonun oluşturduğu bir olgu olduğu için kayıt dışı ekonomi üzerinde etkisi olan faktörlerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu araştırma, kayıt dışı ekonomi olgusunu ve bu olguya etki eden temel faktörlerin analizini kapsamaktadır. Anket uygulaması ile saha araştırması gerçekleştirilmiş ve veriler istatistiksel yöntemlerle analiz ediliştir. Çalışma sonucunda kayıt dışı ekonominin artmasına etki eden pozitif ve negatif faktörler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shadow eceonomy is a concept that needs to be evaluated as a whole by its definition, reasons and indicators, and while it was a concept which was previosly discussed mostly within the context of developing countries, now it becomes a concept that has gained significant importance in developed countries. Shadow economy that could be defined as hiding the legal goods and services from public authorities in order to avoid from paying financial burdens such as tax, social security premium and to avoid from obeying the administrative procedures related to the labor market limits the demand for public goods and services by decreasing tax incomes, results in budget deficits, leads to unfair competition against those who works under registered economy, decreases the effectiveness of financial and monetary policies. Since the shadow economy is a case that is formed by many motivations, the struggle against shadow economy must also be multi – dimensional. In this research, the shadow economy cases and covers the analysis of key factors influencing this phenomenon. Poll application with field research was carried out and data were analyzed with statistical methods. In the results of study, positive and negative factors affecting the increase in the shadow economy are defined.