Aminlenmiş amberlit XAD–4 reçinesi ile krom türlemesi
Use of the aminated amberlite XAD–4 resin for chromium speciation
  1. Tez No: 410045
  2. Yazar: ERKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde mikroörneklemeli enjeksiyon sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayinleri öncesi, eser krom(III) ve krom(VI) iyonlarının türlemesi ve ön deriştirilmesi için adsorban olarak aminlenmiş Amberlit XAD–4 reçinesinin uygulamasını esas alan yeni katı faz ekstraksiyonu yöntemi amaçlandı. Yöntem üzerinde etkin bazı değişkenler optimize edildi. Krom(III) iyonları aminlenmiş Amberlite XAD-4 kolonu tarafından pH 8,0 da alıkondu ve sonra ard arda 1 mL 3 mol/L HCl ve 1 mL 2 mol/L NaOH kullanımıyla elue edildi. Krom(III) iyonları için geri kazanım değerleri kantitatif (≥95%) olarak bulundu. Aynı koşullar altında krom(VI) iyonları kantitatif olarak geri kazanılamadı. Deriştirme faktörü, gözlenebilme sınırı ve bağıl standard sapma değerleri sırasıyla 375, 0,041 ve % 3,75 olarak bulundu. Yöntem, standard referans endüstriyel atık su (BCR-715) ve standard eklemeli su örnekleri kullanımıyla değerlendirildi. Geliştirilen yöntem çeşitli içme suyu ve çevresel su örneklerinde krom(III) ve krom(VI) iyonlarının tayinlerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis a new solid phase extraction method based on the application of aminated Amberlite XAD–4 resin as sorbent was proposed for selective preconcentration and speciation of trace chromium (III) and chromium (VI) prior to their determinations by microsample injection system-flame atomic absorption spectrometry. Some effective parameters on the metod was optimized Chromium (III) ions were retained on at pH 8.0 and then eluted with 1 mL 3 mol/L HCl and 1 mL 2 mol/L NaOH, consecutively. The recovery value for chromium (III) was quantitative ( ≥95%). Under the same conditions, the chromium (VI) ions were not recovered quantitavely (≤5%). The enrichment factor, limit of detection and relative standard deviation were found to be 375, 0,041 and 3,75%, respectively. The method was validated using standard reference industrial wastewater (BCR-715) and spiked water samples and then was successfully applied to the determination of chromium (III) and chromium (VI) ions in various water samples.