Nano-karbon ile güçlendirilmiş cam elyaf takviyeli kompozit malzeme üretimi ve mekanik özelliklerinin tespiti
Manufacturing of fiber-glass composite materials reinforced with nano-carbon and determination of mechanical properties
- Tez No: 410046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma kapsamında, farklı oranlarda (% 0-0,5-1-2) nano-karbon partikül ile güçlendirilmiş cam elyaf takviyeli kompozit malzemelerin mekanik özellikleri araştırılmıştır. Aynı zamanda mekanik özelliklerinin yanında çekme, darbe ve elektrik iletkenlikleri gibi malzemeye ait diğer özellikleri de tespit edilmiştir. Tez iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak nano karbon partikül takviyeli kompozit malzemelerin üretilmesi, ikinci olarak bu kompozit malzemelerin mekanik özellikleri ve diğer malzeme özellikleri tespiti yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbiri ile karşılaştırılarak grafiksel olarak sunulmuştur. Yapılan incelemeler sonunda kritik değer olan % 0,5 karbon nano tüp katkısına kadar mekanik özelliklerin arttığı daha sonra azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, at different rates between (% 0-0,5-1-2) of nano-mechanical properties of fiber glass reinforced composite materials reinforced with carbon particles were investigated. At the same time next to the mechanical properties of tensile, impact and other properties such as electrical conductivity of the material have been found. The thesis consists of two stages. Firstly, the production of carbon nano particle reinforced composite materials, the mechanical properties of the second composite material and other material properties were estimated. The obtained results are graphically compared with each other. At the end of the examination it has been determined that the critical value of % 0,5 contribution to the mechanical properties of carbon nano tube is then reduced increases.