Çankırı ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays. L) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristics of maize (Zea mays L.) cultivars for slage as main crop under Çankırı ecological conditions
  1. Tez No: 410081
  2. Yazar: ERMAN KİRENDİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2012 yılı vejetasyon döneminde Çankırı ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç için özel tohumculuk firmalarından sağlanan 9 mısır çeşidinin (Adv 2898, Truva, Simon, Bolson, Hido, Karadeniz Yıldızı, Samada, RX9292, OSSK644) bitki boyu, yaprak sayısı, tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, kuru madde verimi, koçan verimi, stover verimi ve ham protein oranları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kuru madde verimi ve ham protein oranı bakımından çeşitler arasında fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Kuru madde verimleri 945.85-1499.60 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. Ham protein oranları %6.72-11.26 arasında değişiklik göstermiştir. Bitki boyları 255.-280.3 cm, yaprak sayıları 12.13-15.77 adet, tepe püskülü çıkarma gün sayıları 60.67-65.67 gün, koçan püskülü çıkarma gün sayıları 65.67-71.67 gün arasında değişiklik göstermiştir. Koçan verimleri 1507.78-2000.00 kg/da arasında değişirken, en yüksek koçan verimi Hido çeşidinden elde edilmiştir. Stover verimleri 992.78-1352.78 kg/da arasında belirlenmiştir. En yüksek stover verimi Samada çeşidinden elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre Çankırı ekolojik koşullarında kuru madde verimi bakımından Samada, Truva, Simon ve Hido, koçan verimi bakımından Hido çeşidinin yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Silajlık mısır, Kuru madde verimi, Stover verimi, Ham protein oranı
Özet (Çeviri)
This research was conducted under the ecological conditions of Çankırı Province in the vegetation period of 2012. The aim of the study was to determine the yield and yield characteristics of maize (Zea mays L.) cultivars for silage as second crop in Çankırı ecological conditions. For this purpose, nine maize cultivars (Adv 2898, Truva, Simon, Bolson, Hido, Karadeniz Yıldızı, Samada, RX9292, OSSK644) were obtained from the private seed companies. Plant height, leaf number, tasseling period, silking period, dry matter yield, corncob ear yield, stover yield and crude protein ratio determined in these cultivars. The differences among the cultivars were found be statistically insignifîcant concerning dry matter yıelds and crude protein ratios. Dry matter yields ranged from 945.85 to 1499.60 kg daˉ1. Crude protein ratios changed between 6.72 and 11.26 % and the highest crude protein ratio was obtained from the cultivar Hido. Plant heights,number of leaves, number of day in tasseling period and number of day in silking period were found to be between 255.3 and 280.3 cm, 12.13 and 15.77, 60.67 and 65.67, 65.67 and 71.67, respectively. Corncob yields varied from 1507.78 to 2000.00 kg daˉ1 and the highest corncob yield was obtainedirom the cultivar Hido. Stover yields were determined between 992.78 and 1352.78 kg daˉ1. The cultivar Samada had the highest stover yield. According to the results, it was found out that the cultivars Samada, Truva, Simon and Hido for dry matter yield, the cultivar Hido for corncob yield values showed high performances. KEYWORDS: Silage maize, Dry matter yield, Stover yield, Crude protein content