Bazı endemik Gypsophila L. türlerinin ekobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of ecobiological characteristics of some endemic Gypsophila L. species
- Tez No: 931321
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Caryophyllaceae familyası, otsu ya da nadiren yarı çalımsı bitkilerden oluşan, çiçek yapılarında büyük çeşitlilik gösteren ve dünya genelinde geniş bir dağılıma sahip önemli bir bitki ailesidir. Türkiye'de bu familyaya ait 35 cins ve 470 tür bulunmakta, Gypsophila cinsi ise bu familyanın üçüncü büyük cinsi olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizde yetişen 55 Gypsophila türünden 33'ü endemiktir ve bu türlerin büyük çoğunluğu İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yayılım göstermektedir. Bu çalışmada, Gypsophila simonii, Gypsophila oblanceolata ve Gypsophila germanicopolitana türleri üzerinde morfolojik ve ekolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Morfolojik incelemeler sonucunda, bu türlerin çiçek yapıları, yaprak morfolojisi, çiçeklenme dönemleri ve habitat koşulları detaylı olarak tanımlanmıştır. Özellikle Gypsophila simonii'nin dar habitat alanlarında belirgin şekilde yüksek endemizm oranı sergilediği tespit edilmiştir. Toprak özellikleri analizlerinde, örnekleme yapılan habitatların genel olarak orta tekstürlü, kalsiyum karbonatça zengin, hafif alkalin topraklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca mikrobesin elementlerinin orta düzeyde olduğu, ancak organik madde içeriğinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, Gypsophila türlerinin ekstrem habitat koşullarına adaptasyon yeteneklerini vurgulamaktadır. Araştırmamız, Türkiye Florası'nda Gypsophila türlerinin sistematik ve taksonomik sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı ve bu türlerin korunmasına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmamız hem botanik bilimine hem de Gypsophila türleriyle ilgili endüstriyel kullanımlara ışık tutacak önemli bilgiler sunmaktadır. Bu yönüyle, ülkemizin biyolojik çeşitliliğinin anlaşılması ve korunması adına değerli bir adım niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The Caryophyllaceae family is an important plant family consisting of herbaceous or rarely semi-shrub plants, showing great diversity in flower structures and having a wide distribution throughout the world. There are 35 genera and 470 species belonging to this family in Turkey, and the Gypsophila genus stands out as the third largest genus of this family. Of the 55 Gypsophila species growing in our country, 33 are endemic and the majority of these species are distributed in the Central Anatolia and Eastern Anatolia regions. In this study, morphological and ecological analyses were carried out on the species Gypsophila simonii, Gypsophila oblanceolata and Gypsophila germanicopolitana. As a result of morphological examinations, the flower structures, leaf morphology, flowering periods and habitat conditions of these species were defined in detail. It was determined that G. simonii in particular exhibited a significantly high endemism rate in narrow habitat areas. In soil properties analyses, it was determined that the habitats sampled were generally medium textured, calcium carbonate rich, slightly alkaline soils. It was also determined that micronutrient elements were at a medium level, but organic matter content was low. This situation emphasizes the ability of Gypsophila species to adapt to extreme habitat conditions. Our research aims to contribute to the solution of systematic and taxonomic problems of Gypsophila species in the Flora of Turkey and to raise awareness for the protection of these species. Our study provides important information that will shed light on both botanical science and industrial uses related to Gypsophila species. In this respect, it is a valuable step for the understanding and protection of our country's biological diversity.